New York
61°
Clear
6:02 am7:45 pm EDT
5mph
47%
30
ThuFriSat
55°F
59°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Kto wygra wyborczy bój?

13.03.2023

Większość Polaków spodziewa się, że to PiS wygra nadchodzące wybory parlamentarne. Największa część ankietowanych wskazała też, że to PiS uformuje nowy rząd – sam lub z koalicjantem. Tylko nieco mniej – o 3 pkt proc. – wierzy, że będzie to opozycja – czytamy w poniedziałkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Gazeta publikuje sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM. Wynika z niego, że „52 proc. ankietowanych uważa, że jesienną elekcję do Sejmu wygra Prawo i Sprawiedliwość”.

„Na Koalicję Obywatelską wskazało niemal 27 proc. badanych. Kolejne ugrupowania opozycyjne uzyskały dużo słabsze wyniki. Na Polskę 2050 Szymona Hołowni wskazało 3 proc. respondentów, na pozostałe ugrupowania mniej niż 1 proc., a w sumie na partie opozycyjne, poza Konfederacją, ok. 31 proc. ankietowanych” – podaje gazeta.

W ocenie dziennika „najciekawsze są jednak szczegółowe wyniki w podziale na wyborców obozu rządowego i opozycji”. „Pokazują one, że najbardziej niezachwiana wiara w zwycięstwo PiS jest w jego własnym elektoracie (100 proc. wskazań). Wyborcy opozycji są podzieleni – 47 proc. wskazuje na KO, a 32 proc. na PiS. Wśród niezdecydowanych 60 proc. wskazuje na PiS, 10 proc. na KO, a 15 proc. na +inne ugrupowanie+” – czytamy.

Według „DGP” „nie mniej ciekawe są odpowiedzi na drugie pytanie”. „O ile w elektoracie PiS ponad 90 proc. wierzy w kontynuację rządów obecnej ekipy, o tyle wśród wyborców opozycji tylko 63 proc.”

Sondaż został wykonany w dniach 3-5 marca na ogólnopolskiej próbie 1 tys. pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). (PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner