New York
36°
Rain Shower
7:06 am5:12 pm EST
7mph
86%
30.2
WedThuFri
41°F
45°F
34°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

Kuba: nielegalna emigracja z Kuby do Stanów Zjednoczonych osiągnęła rekordowy poziom

19.12.2022

Jak podały kubańskie portale opozycyjne, powołując się na oficjalne dane amerykańskie, w ciągu 12 miesięcy – od 1 października ub. roku do 30 września 2022 r., nielegalna emigracja z Kuby do Stanów Zjednoczonych osiągnęła rekordowy poziom. Południową granicę USA przekroczyło lub usiłowało przekroczyć 220 tysięcy obywateli Kuby.

Lawinowy wzrost nielegalnej emigracji Kubańczyków, którzy próbowali przedostać się Stanów Zjednoczonych, spowodował nasilający się w kraju kryzys gospodarczy i polityczny, a także m.in. przerwy w dostawach prądu wskutek zużycia elektrowni cieplnych i eksplozji cystern w porcie Matanzas, zaopatrujących elektrownie w paliwo.

Do granicy amerykańskiej obywatele Kuby docierają dwiema drogami: lądową – przez kraje Ameryki Środkowej i terytorium Meksyku, lub morską.

W poniedziałek amerykańskie jednostki ratownicze prowadziły intensywne poszukiwania dziewięciu pasażerów starej kubańskiej łodzi motorowej, którą próbowali oni dotrzeć przez Cieśninę Florydzką do wybrzeży USA i która uległa awarii na wysokości miasta Lake Worth Beach w hrabstwie Palm Beach.

Amerykańską straż przybrzeżną zaalarmował jeden z jej pasażerów, który zdołał dopłynąć w pobliże lądu.

Zgodnie z prawem obowiązującym w USA kubańscy uciekinierzy, którzy zdołają dotrzeć przez Cieśninę Florydzką do amerykańskiego wybrzeża i postawić nogę na lądzie, zyskują automatycznie prawo do wystąpienia o azyl polityczny.

Jeśli chodzi o „podniesionych z morza” przez straż przybrzeżną, w większości przypadków są oni niezwłocznie deportowani. (PAP)

ik/ zm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY