New York
61°
Cloudy
5:34 am8:10 pm EDT
3mph
87%
29.98
MonTueWed
72°F
79°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Kurator nowojorskiego muzeum zatrzymany w Stambule. Miał próbować coś przemycić

13.05.2024

Kurator Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej został zatrzymany w Stambule podczas próby przemytu próbek zawierających martwe skorpiony i pająki. Amerykanin twierdzi, że ma pozwolenie od rządu Turcji na przewożenie owadów w ramach swoich badań.

Turecka policja zatrzymała w poniedziałek w Stambule Lorenzo Prendiniego – amerykańskiego eksperta od pajęczaków w nowojorskim Muzeum Historii Naturalnej. Naukowiec został przyłapany na próbie wywiezienia z kraju przeszło 1500 próbek – w tym gatunków pająków znalezionych w Turcji.

W bagażu Prendiniego znaleziono plastikowe torby i butelki z setkami martwych skorpionów i pajęczaków.

W rozmowie z Associated Press naukowiec stwierdził, że tureccy policjanci zignorowali posiadane rzekomo przez Prendiniego pozwolenie od lokalnego rządu na prowadzenie wspólnych badań z tureckimi naukowcami.

„Policja całkowicie to zignorowała i oparła się na zeznaniach ‘esperta’, który jest w konflikcie interesów z moimi współpracownikami… i którego badania naukowe są wysoce wątpliwe” – ocenił Prendini.

„Policja całkowicie naruszyła należyty proces i wygląda na to, że chcieliby uznać mnie winnym w sądzie opinii publicznej” – dodał naukowiec.

Red. JŁ

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner