New York
72°
Heavy Rain
6:28 am7:19 pm EDT
8mph
76%
29.78
SunMonTue
73°F
79°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Kultura
Warto przeczytać
Nowy Jork
Polonia

Kwiaty dla bohatera dwóch narodów

31.10.2023
Pamiątkowe zdjęcie części osób uczestniczących w inauguracji akcji "Kwiaty dla Kościuszki" / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Biało-czerwone kwiaty i wieńce pojawiły się pod memoriałem gen. Tadeusza Kościuszki na moście noszącym jego imię i łączącym Greenpoint z Maspeth (Brooklyn z Queensem). W ten sposób Fundacja Dobra Polska Szkoła zainicjowała nową akcję „Kwiaty dla Kościuszki”.

Wojtek Maślanka

206. rocznica śmierci bohatera dwojga narodów – polskiego i amerykańskiego – piąta rocznica uchwalenia przez Radę Miasta Nowy Jork 15 października Dniem Tadeusza Kościuszki w Wielkim Jabłku oraz pierwsza rocznica zainstalowania na jednym z filarów mostu Kościuszki memoriału złożonego z siedmiu tablic upamiętniających jego działalność i zasługi dla Stanów Zjednoczonych były okazją do zapoczątkowania nowej inicjatywy mającej na celu kultywowanie pamięci o tej wyjątkowej postaci.

Uroczystość prowadziła Anna Klimczak / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Kwiaty dla Kościuszki” to akcja Fundacji Dobra Polska Szkoła, dzięki której w roku ubiegłym zostały odlane z brązu i zamontowane na moście Kościuszki pamiątkowe tablice. Znajdują się one nie tylko w miejscu, obok którego codziennie przejeżdża około 130 tys. samochodów, ale także korzystają setki pieszych i rowerzystów, a więc wiele osób spogląda na ten memoriał. Kwiaty mają jeszcze bardziej zwracać na niego uwagę.

Uroczystość inaugurująca nową akcję odbyła się w samo południe, w niedzielę, 15 października. Ceremonię prowadziła Anna Klimczak, a rozpoczęła się hymnami narodowymi. Mazurka Dąbrowskiego odśpiewała Wiola Gaida, natomiast „The Star-Spangled Banner” wykonała Julia Baran. Następnie głos zabrał ks. Grzegorz Markulak, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, który udzielił wszystkim zebranym okolicznościowego błogosławieństwa i wygłosił krótkie przemówienie.

Hymn amerykański wykonała Wiola Gaida / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„’Kwiaty dla Kościuszki’ to piękna inicjatywa, która jest dla nas także pewnym symbolem – podkreślił kapłan. – Kwiaty są wyrazem naszej miłości do kogoś, kogo kochamy, szanujemy lub czcimy. Wręczamy je swoim rodzicom, a przede wszystkim mamom czy też bliskim osobom z okazji urodzin, różnych rocznic i jubileuszy. Natomiast dzisiaj przynieśliśmy kwiaty dla naszego wielkiego Polaka, Tadeusza Kościuszki, by go uczcić oraz by pamięć o nim nie zaginęła” – podkreślił ks. Markulak. Przypomniał też, że kilka lat temu, podczas budowy nowego mostu, chciano skrócić jego nazwę do „K-Bridge”, jednak dzięki polonijnym protestom udało się zachować jego pełną nazwę.

Hymn polski zaśpiewała Julia Baran / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Kolejnym mówcą był Andrzej Cierkosz, prezes Fundacji Dobra Polska Szkoła i zarazem pomysłodawca akcji „Kwiaty dla Kościuszki”, jak również inicjator stworzenia (w roku ubiegłym) pamiątkowych tablic upamiętniających tego polsko-amerykańskiego bohatera. Przypomniał on i wyjaśnił, czemu mają służyć oba projekty.

„Nie ma nic bardziej barwnego i zwracającego uwagę niż kwiaty, stąd też ta akcja” – zaznaczył jej organizator. Jednocześnie zachęcał wszystkich do przynoszenia i składania ich pod tablicami przez cały rok. Podkreślił też, że już od wielu lat bardzo mało mówi się na temat zasług i znaczenia gen. Tadeusza Kościuszki dla Ameryki. Wspomniał, że nawet wśród Polonii bardziej znany jest gen. Kazimierz Pułaski, na co na pewno duży wpływ ma Parada Pułaskiego.

Modlitwę odmówił oraz błogosławieństwa udzielił ks. Grzegorz Markulak, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Jednak dzięki tym tablicom kierowcy przejeżdżający mostem Kościuszki i stojący tutaj w korkach codziennie spoglądają na nie i zwracają uwagę na jego patrona. Być może przez to wiedza na temat Tadeusza Kościuszki również powoli powróci” – argumentował Andrzej Cierkosz. Zapewnił też o dalszych akcjach organizacji na czele, której stoi, oraz jej staraniach w promowaniu bohatera dwóch narodów.

„Jako Fundacja Dobra Polaka Szkoła na pewno będziemy walczyć o to, żeby wiadomości na temat gen. Tadeusza Kościuszki wróciły do szkół” – zaznaczył pomysłodawca akcji upamiętniających polsko-amerykańskiego bohatera. Dodał też, że czynione są starania, aby na moście Kościuszki obok tablic na stałe zostały zamontowane flagi – polska i amerykańska.

Pomysłodawcą akcji „Kwiaty dla Kościuszki” jest Andrzej Cierkosz, prezes Fundacji Dobra Polska Szkoła / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Głos zabrał również poseł stanowy Steven Raga, reprezentujący 30 dystrykt wyborczy. Zwrócił uwagę na znaczenie mostu i jego patrona dla okolicy, w której się znajduje.

„To dla mnie wielki honor być tutaj z wami oraz wspierać waszą kampanię, a także czcić rocznicę śmierci patrona mostu, który stanowi piękną część naszej dzielnicy oraz miasta, w dodatku przypomina i upamiętnia naszego bohatera” – podkreślił nowojorski polityk.Krótkie przemówienia wygłosili również przedstawiciele różnych polonijnych organizacji obecni na uroczystości.

W uroczystości udział wziął m.in. nowojorski poseł stanowy Steven Raga / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Cieszę się, że utrzymujemy naszą polską tożsamość, oraz że oddajemy cześć naszym polskim bohaterom. Cieszę się również z tego, że dzięki tym tablicom i kwiatom składanym pod nimi pokazujemy kierowcom przejeżdżającym codziennie przez most, że Polonia tutaj jest, że pamiętamy i gen. Kościuszce i pielęgnujemy naszą piękną polską tożsamość” – podkreśliła Jadzia Kopala, reprezentująca Komitet Główny Parady Pułaskiego. Złożyła też w jego imieniu piękny biało-czerwony wieniec.

Komitet Główny Parady Pułaskiego na inauguracji akcji „Kwiaty dla Kościuszki” reprezentowała Jadzia Kopala / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

W ceremonii uczestniczyły również przedstawicielki organizacji Polonia of Long Island: Urszula Brożek i Marta Wesołowska. „Jesteśmy dzisiaj tutaj po to, aby złożyć kwiaty ku pamięci Tadeusza Kościuszki, który był bohaterem dwóch kontynentów. Nie zapominajmy o tym, że walczył o wolność nie tylko Polski, ale i Ameryki, o wolność, która – jak widzimy – w dzisiejszych czasach może być bardzo łatwo odebrana i utracona” – podkreśliła Urszula Brożek, prezes Polonia of Long Island i zarazem tegoroczna marszałek Parady Pułaskiego z Copiague.

Urszula Brożek (z mikrofonem), prezes Polonia of Long Island i zarazem tegoroczna marszałek Parady Pułaskiego z Copiague podkreśliła, że należy kultywować pamięć o bohaterach walczących o naszą wolność. Na zdjęciu także (od lewej): poseł stanowy Steven Raga, Anna Klimczak i Andrzej Cierkosz / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Zaznaczyła też, że dlatego należy kultywować pamięć o bohaterach walczących o naszą wolność oraz poświęcających za nas swoje życie, a do nich na pewno należał gen. Tadeusz Kościuszko. Z kolei druga przedstawicielka tej organizacji reprezentowała również Polską Szkołę Dokształcającą im. Zbigniewa Herberta w Copiague.

Marta Wesołowska, reprezentująca organizację Polonia of Long Island oraz Polską Szkołę Dokształcającą im. Zbigniewa Herberta w Copiague zaznaczyła, że akcja 'Kwiaty dla Kościuszki’ uczymy szacunku do historii, dla naszych bohaterów i dla człowieka / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Dzięki akcji 'Kwiaty dla Kościuszki’ uczymy nasze najmłodsze pokolenie, nasze dzieci i młodzież szacunku do historii, dla naszych bohaterów i dla człowieka” – zaznaczyła Marta Wesołowska. Dodała, że te tablice oraz akcja z kwiatami na pewno zwróci uwagę Amerykanów na tego bohatera dwojga narodów, mającego ogromne znaczenie dla powstania i wolności Stanów Zjednoczonych.

Memoriał upamiętniający gen. Tadeusza Kościuszki składa się z siedmiu tablic / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner