New York
48°
Rain Shower
7:07 am4:30 pm EST
6mph
95%
29.89
TueWedThu
52°F
63°F
39°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Kultura
Społeczeństwo
Warto przeczytać
Nowy Jork
Polonia

Kwiaty i amerykańskie obywatelstwo dla Kościuszki

09.11.2024

Biało-czerwone wiązanki kwiatów znów ozdobiły memoriał gen. Tadeusza Kościuszki znajdujący się na moście noszącym jego imię i łączącym Brooklyn z Queensem (Greenpoint z Maspeth). Była to kontynuacja akcji „Kwiaty dla Kościuszki” zainicjowanej w październiku ub.r. przez Fundację Dobra Polska Szkoła. Jej kolejną inicjatywą są starania dotyczące przyznania honorowego obywatelstwa USA dla bohatera dwóch narodów.

Wojtek Maślanka

„To było niesamowite wydarzenie. Uczestniczyłem w nim kolejny raz i jestem pod wielkim wrażeniem. Pojawiłem się tutaj, żeby wesprzeć te obchody upamiętniające wielkiego człowieka, który może być dla nas wzorem. Mam nadzieję, że to święto z każdym rokiem przyciągnie coraz więcej ludzi, a celebrowanie dziedzictwa gen. Tadeusza Kościuszki obejmie także inne stany. Ja na pewną będę wspierał i propagował tę ideę, zresztą już to robię” – powiedział „Nowemu Dziennikowi” poseł stanowy Steven Raga. To dzięki jego staraniom nowojorski Senat Stanowy niedawno uchwalił specjalną proklamację honorującą Fundację Dobra Polska Szkoła oraz zainicjowaną przez nią akcję „Kwiaty dla Kościuszki”. Właśnie w niedzielę, 13 października, odbyła się jej kolejna edycja. W ten sposób Polonia uczciła 207. rocznicę śmierci polsko-amerykańskiego bohatera.

Hymny narodowe zaśpiewała Izabella Boral, Junior Miss Polonii z Wallington, NJ / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnów narodowych – polskiego i amerykańskiego – które wykonała Izabella Boral, Junior Miss Polonii z Wallington, NJ. Następnie ks. Grzegorz Markulak, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie wygłosił krótką przemowę oraz odmówił okolicznościową modlitwę. Kapłan zwrócił uwagę m.in. na znaczenie działalności i zasług gen. Tadeusza Kościuszki dla historii Polski oraz Stanów Zjednoczonych.

„Jest on postacią, którą warto upamiętnić, i o której warto wspomnieć, a także czerpać wzór, bo bez względu na to gdzie jesteśmy, to każdy z nas wnosi w historię Polski bardzo wiele. Może nam się wydawać, że jest to tylko mała cegiełka, ale jeżeli budujemy dobro i złożymy cegiełkę do cegiełki, to z tego na pewno powstanie coś pięknego i wartościowego dla naszej ojczyzny” – podkreślił ks. Grzegorz Markulak. Duchowny dodał, że dlatego warto, a nawet należy oddawać hołd takim osobom jak gen. Tadeusz Kościuszko.

Okolicznościową modlitwę odmówił ks. Grzegorz Markulak, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Dzisiaj wspominamy jego bohaterstwo, poświęcenie, patriotyzm i miłość, bez której na pewno nie potrafiłby dokonać tak wielkich rzeczy” – stwierdził proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Zwrócił w tym kontekście uwagę na miłość do Boga, do ojczyzny i do drugiego człowieka, a także na troskę o to żeby wśród ludzi panowała zgoda i jedność, oraz by żyli oni w wolnym kraju, zarówno w wolnej Polsce jak i wolnej Ameryce.

Następnie głos zabrał Andrzej Cierkosz, prezes Fundacji Dobra Polska Szkoła, który wyjaśnił cel stworzenia memoriału upamiętniającego polsko-amerykańskiego bohatera jak również akcji „Kwiaty dla Kościuszki”.

„Tworząc te projekty nie myślałem tylko o tym, żeby to było coś pięknego na co można popatrzeć. To miał być pierwszy krok do przypomnienia zasług gen. Tadeusza Kościuszki oraz przywrócenia pamięci o nim, zwłaszcza wśród Amerykanów i uczniów różnych szkół” – zaznaczył organizator uroczystości. Dodał również, że prowadzi rozmowy z przedstawicielami nowojorskiego Wydziału Oświaty na temat wprowadzenia wiadomości o polsko-amerykańskim bohaterze do obowiązującego programu nauczania.

Andrzej Cierkosz, prezes Fundacji Dobra Polska Szkoła, będący organizatorem uroczystości wyjaśnił cel stworzenia memoriału upamiętniającego polsko-amerykańskiego bohatera jak również akcji „Kwiaty dla Kościuszki” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Poinformował też o kolejnej akcji jaką właśnie zapoczątkowała Fundacja Dobra Polska Szkoła. Jest nią wniosek do amerykańskiego Kongresu dotyczący przyznana honorowego obywatelstwa USA gen. Tadeuszowi Kościuszce. Obecnie posiada je tylko ośmiu obcokrajowców, w tym gen. Kazimierz Pułaski. Wśród pozostałych osób są: Matka Teresa z Kalkuty, Winston Churchill, Marquis de Lafayette, Raoul Wallenberg, William Penn, James Armistead Lafayette oraz Baron von Steuben.

„Proces nadania honorowego obywatelstwa dla gen. Kazimierza Pułaskiego rozpoczął w 2005 roku jeden z kongresmenów z Ohio, a w 2009 roku odpowiednią rezolucję podpisał prezydent Barack Obama. Teraz jest czas by honorowe obywatelstwo USA przyznać gen. Tadeuszowi Kościuszce” – stwierdził prezes Fundacji Dobra Polska Szkoła.

Poseł stanowy Steven Raga jest był pod wielkim wrażeniem uroczystości upamiętniającej polsko-amerykańskiego bohatera / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Pomysł ten spodobał się posłowi stanowemu Stevenowi Radze, który na pewno wesprze dalszy proces w stanowej legislaturze. Andrzej Cierkosz wspomniał także o zaplanowanym spotkaniu w tej sprawie z biurem nowojorskiego kongresmena Paula Tonka. Zachęcił także obecnych na uroczystości przedstawicieli różnych polonijnych organizacji do przyłączenia się do tej akcji ponieważ im większe będzie poparcie amerykańskiego społeczeństwa tym szybciej uda się sfinalizować ten pomysł.

Kolejne przemówienie wygłosił poseł stanowy Steven Raga reprezentujący 30. nowojorski dystrykt wyborczy. Podziękował za zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu oraz zwrócił uwagę na znaczenie mostu i jego patrona dla okolicy, w której się znajduje.

„Jestem dumny, że mogę reprezentować Maspeth, a także zacieśnić relacje z polską społecznością przywiązującą ogromną uwagę do historii” – podkreślił polityk. Wspomniał też o znaczeniu działalności bohatera obojga narodów walczącego o wolność Polski i Stanów Zjednoczonych.

Wśród osób przemawiających był m.in. tegoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego Piotr Praszkowicz / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Generał Tadeusz Kościuszko wskazał nam wartości, które są ważne również w obecnym czasie” – stwierdził Steven Raga. Dodał, że pozostawił on piękne dziedzictwo, które może być dla nas dobrą lekcją i źródłem informacji na temat tego co robić i jak żyć, żeby był pokój na świecie. Zwrócił uwagę, że memoriał znajdujący się na moście Kościuszki jest świetnym sposobem promocji postawy i zasług bohatera dwóch narodów. Zaznaczył też, że wielkim honorem było dla niego doprowadzenie do uchwalenia proklamacji podkreślającej znaczenie akcji „Kwiaty dla Kościuszki” zapoczątkowanej przez Fundację Dobra Polska Szkoła. Zapewnił również o dalszym wsparciu przy realizacji jej kolejnych inicjatyw, w tym m.in. starań dotyczących odpowiedniego oświetlenia memoriału, wprowadzenia lekcji o zasługach polsko-amerykańskiego bohatera do nowojorskich szkół oraz akcji dotyczącej nadania honorowego obywatelstwa USA dla gen. Tadeusza Kościuszki.

Jadwiga Kopala reprezentująca Komitet Główny Parady Pułaskiego wyraziła gotowość do wsparcia akcji dotyczącej przyznania gen. Tadeuszowi Kościuszce honorowego obywatelstwa USA / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Ten pomysł spodobał się również m.in. tegorocznemu Wielkiemu Marszałkowi Parady Pułaskiego Piotrowi Praszkowiczowi, który podkreślił, że Kościuszko, podobnie jak Pułaski jest bohaterem dwóch narodów więc dobrze żeby on również otrzymał amerykańskie obywatelstwo. Uznanie dla tego pomysłu oraz gotowość do pomocy wyraziła także Jadwiga Kopala reprezentująca Komitet Główny Parady Pułaskiego. Gratulacje dotyczące tej akcji przekazała również Marta Wesołowska, wiceprezes Polonia of Long Island, organizacji, która była jednym ze sponsorów tablic wchodzących w skład siedmioczęściowego memoriału honorującego gen. Tadeusza Kościuszkę. Natomiast dh. Grażyna Mościcka poinformowała o edukacyjnych wartościach płynących z tej formy upamiętniania bohatera dwóch narodów.

Dh. Grażyna Mościcka poinformowała o edukacyjnych wartościach płynących z memoriału upamiętniającego gen. Tadeusza Kościuszkę / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Gdy jest piękna pogoda to często przyprowadzamy pod te tablice dzieci, zuchów, harcerki i harcerzy, i robimy tutaj dla nich żywą lekcję historii” – podkreśliła instruktorka ZHP. Zaapelowała też do polonijnych nauczycieli o podobne akcje. „Zachęcam polskie sobotnie szkoły, żeby pojawiały się tutaj ze swoimi uczniami i również organizowały podobne lekcje” – dodała Grażyna Mościcka.

Wśród uczestników uroczystości była również Agnieszka Kasprzak, tegoroczna marszałek Wallington, NJ, ale także dyrektorka działającej tam Polskiej Szkoły im. św. Stanisława Kostki, do której uczęszcza m.in. Izabella Boral, która na początku obchodów odśpiewała hymny narodowe.

Marta Wesołowska, wiceprezes Polonia of Long Island, była pełna uznania dla akcji „Kwiaty dla Kościuszki” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Bardzo się cieszę, że tutaj jesteśmy na uroczystości, która podkreśla, że nasza biało-czerwona tożsamość jest ciągle żywa, pomimo tego, że od wielu lat mieszkamy na amerykańskiej ziemi” – stwierdziła i jednocześnie zaapelowała o kultywowanie pamięci o naszych bohaterach, zwłaszcza tak ważnych jak gen. Tadeusz Kościuszko.

Z kolei wiceprezes NYPD Pulaski Association Rafał Jankowski zwrócił uwagę na poprawną wymowę nazwiska patrona mostu łączącego Brooklyn z Queensem.

Agnieszka Kasprzak, tegoroczna marszałek Wallington, NJ, a także dyrektorka działającej tam Polskiej Szkoły im. św. Stanisława Kostki zaapelowała o kultywowanie pamięci o naszych bohaterach / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Pułaskiego każdy zna bo jest to nazwisko łatwe do wymówienia, ale jeśli słyszę, że wśród moich kolegów ktoś przekręca nazwisko Tadeusza Kościuszki, to zwracam uwagę na to jak poprawnie brzmi jego wymowa” – zapewnił oficer NYPD. Na zakończenie oficjalnej części uroczystości wszyscy jej uczestnicy wznieśli toast za gen. Tadeusza Kościuszkę jego ulubionym napojem, czyli kawą.

W tegorocznej akcji „Kwiaty dla Kościuszki” uczestniczyli przedstawiciele wielu polonijnych organizacji. Prócz wspomnianych wcześniej osób byli także m.in.: Grażyna Michalska, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej wydziału na południowy Nowy Jork, archiwista SWAP Teofil Lachowicz, Bractwo Kurkowe, reprezentanci stowarzyszenia Wolność i Solidarność oraz Ligi Morskiej z Ozone Park, Klubu Gazety Polskiej, członkowie ZHP, uczniowie z polonijnych szkół oraz mieszkańcy Greenpointu, Maspeth i okolicznych nowojorskich dzielnic.

Wiceprezes NYPD Pulaski Association Rafał Jankowski zachęcił do zwracania uwagi na poprawną wymowę nazwiska gen. Tadeusza Kościuszki przez Amerykanów / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
Pamiątkowe zdjęcie części osób biorących udział w uroczystości upamiętniającej 207. rocznicę śmierci gen. Tadeusza Kościuszki / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
Hymny narodowe zaśpiewała Izabella Boral, Junior Miss Polonii z Wallington, NJ / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
Andrzej Cierkosz, prezes Fundacji Dobra Polska Szkoła, będący organizatorem uroczystości wyjaśnił cel stworzenia memoriału upamiętniającego polsko-amerykańskiego bohatera jak również akcji „Kwiaty dla Kościuszki” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Bractwa Kurkowego / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
Uczestnikom akcji „Kwity dla Kościuszki” towarzyszyły wyśmienite humory
Kwiaty pod memoriałem gen. Tadeusza Kościuszki złożyli m.in. przedstawiciele ZHP oraz ks. Grzegorz Markulak / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
Znajdujący się na moście Kościuszki memoriał upamiętniający tego bohatera dwóch narodów składa się z siedmiu tablic odlanych z brązu / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
Memoriał upamiętniający gen. Tadeusza Kościuszkę znajduje się na moście noszącym jego imię i łączącym Brooklyn z Queensem (Greenpoint z Maspeth) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner