New York
37°
Clear
7:00 am4:29 pm EST
6mph
49%
30.46
FriSatSun
46°F
57°F
45°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Lekcja polskiej historii

18.11.2022

Janusz M. Szlechta

Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika przy parafii Niepokalanego Serca Maryi w Mahwah, NJ, zaprosiła w sobotę, 12 listopada, rodziców i przyjaciół na Akademię Listopadową. Uczniowie przedstawili program, w którym z dumą podkreślali, że 104 lata temu Polska odzyskała niepodległość.

Uroczystość rozpoczął chór Iskra w strojach krakowskich – prowadzony przez nauczycielkę Katarzynę Kowal – odśpiewaniem polskiego hymnu, a dołączyła do niego cała sala wypełniona przez uczniów, rodziców i przyjaciół szkoły. Gośćmi specjalnymi rocznicowego spotkania byli: Donna Koch-Kapturski – Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2016 – i śpiewak operowy Wojciech Bonarowski z żoną Sabiną.

Polski hymn śpiewają uczniowie z nauczycielami i rodzicami

Kiedy hymn wybrzmiał, dyrektorka szkoły Jolanta Chorąży odczytała fragment listu Piotra Wawrzyka, sekretarza stanu ds. Polonii w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, skierowany do Polonii amerykańskiej: „Narodowe Święto Niepodległości to nie tylko historia, wspominanie wydarzeń i pierwszych lat suwerennej odbudowy polskiej państwowości. To także dobry czas na refleksję, ocenę teraźniejszych spraw i wyzwań wspólnotowych, jak też okazja do spojrzenia w przyszłość. Polacy i Polonia za granicą zawsze wspierali dążenia do odzyskania niepodległości i pełnej suwerenności. Chciałbym podziękować Państwu za podtrzymywanie naszych tradycji i uroczyste obchody ważnych świąt oraz polskich rocznic narodowych. Pragnę zapewnić, że te starania wspaniale wzmacniają polski głos na arenie międzynarodowej. Polska widzi Państwa wielkie zaangażowanie i jest za nie wdzięczna“.

Uczniowie klas 8 i 9 deklamowali wiersze, o których na co dzień nie pamiętamy. Jeden z nich wygłosił „Hymn do miłości Ojczyzny“ Ignacego Krasickiego, a drugi wiersz Cypriana Kamila Norwida „Moja piosnka“. Serca drżały, kiedy mówił:

„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

Dla darów Nieba…

Tęskno mi, Panie…“.

Porywających słów było więcej.

Uczniowie klas 8 i 9, pod kierownictwem Elżbiety Jastrzębskiej, przypomnieli fragmenty historii Polski

Niezwykle ciekawy był sprawdzian wiedzy historycznej. Uczniowie jedni drugim zadawali pytania, na które nawet dorośli nie zawsze znaleźliby prawidłową odpowiedź. Na przykład: Jakie są polskie symbole narodowe? Dlaczego 11 listopada ochodzimy Narodowe Święto Niepodległości? Ile lat Polska była pod zaborami? Które z polskich miast pierwsze uzyskało niepodległość?

Tak więc przy okazji była to piękna lekcja historii.

Na koniec uczniowie zaśpiewali „Rotę“.

Widzowie oglądają występ uczniów

Dodatkową atrakcją tego rocznicowego spotkania była niewielka, ale szczególna wystawa. Przygotowała ją Michelle „Misia“ Laskowski. Byla to wystawa poświęcona jej ojcu Zygmuntowi Pyce. Jego drogę życia można by opisać w książce. Wystawa pokazywała jedynie jej fragmenty. Można było obejrzeć mundur lotniczy, dokumenty i zdjęcia oraz fragmenty artykułów z gazet, które przybliżają jego drogę życiową. Został żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Była to polska jednostka wojskowa stworzona przy armii francuskiej na terenie Syrii. W grudniu 1941 roku walczył pod Tobrukiem na terenie Libii. Po rozwiązaniu jednostki trafił do Wielkiej Brytani i został nawigatorem w Polskich Siłach Powietrznych. Do USA przybył w roku 1947. Należał do wielu organizacji polonijnych. Grał w polskim klubie w Chicago w piłkę nożną. Śpiewal w chórze Polonez, a także w znanym w tamtych latach zespole Wesoła Czwórka.

Obok wystawy poświęconej byłemu żołnierzowi Zygmuntowi Pyce stoją (od lewej): Katarzyna Kowal, Wojciech Bonarowski, Jolanta Chorąży, Donna Koch-Kapturski, Michelle Laskowski, uczennica Audrey Kapturski i ksiądz Jacek Napora

ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY