New York
61°
Fair
6:12 am7:37 pm EDT
9mph
43%
30.17
ThuFriSat
52°F
55°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Lekcja szacunku do własnej tradycji

12.01.2023
Podczas jasełek w postać Maryi wcieliła się Julia Sobol, a świętego Józefa – Jakub Michalik ZDJĘCIA: ARCHIWUM SZKOŁY

„Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy…” Ciepły, bo pełen życzliwości i serdeczności. Grudzień to magia świąt Bożego Narodzenia. Okres, kiedy jesteśmy wyjątkowo zapracowani, a jednak potrafimy znaleźć w tym wszystkim czas dla drugiego człowieka.

Anna Szymańska 

17 grudnia, po 3-letniej przerwie, odbyły się w Polskiej Szkole Dokształcającej imienia Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Lakewood w stanie New Jersey jasełka. Bożonarodzeniowe przedstawienie to już kilkunastoletnia tradycja, która co roku sprawia wiele radości. W tym wyjątkowym wydarzeniu na scenie pojawiają się wszyscy uczniowie, a było ich w tym roku 120. Wystąpili nie tylko ci utalentowani artystycznie. Tego dnia dla nauczycieli każde dziecko jest najwspanialsze i musi być wyróżnione. 

Anna Szymańska ze swoją klasą

Przygotowania do jasełek zaczynają się już w połowie listopada. W tym roku reżyserem była Dorota Sienkiewicz, która stworzyła przepiękny, nastrojowy scenariusz, a uczniowie, wcielając się w przydzielone im role, sprawili, że wszyscy poczuli się jak w teatrze. 

Jak co roku jasełka rozpoczęła od przywitania wszystkich gości pani dyrektor Katarzyna Pawka. Opani dyrektor złożyła również podziękowania komitetowi rodzicielskiemu, mamom klasowym oraz nauczycielom.

Czas na kilka słów o jasełkach. Główne role odegrali w przedstawieniu Józef i Maryja, w których wcieli się uczniowie klasy maturalnej. Oprócz nich na scenie pojawili się Trzej Królowie, Pasterze, piękni Aniołowie, Śnieżynki, Gwiazdki, właściciele gospody oraz uczniowie, którzy dekorując choinkę i wigilijny stół wprowadzili wszystkich zebranych w niepowtarzalny, świąteczny klimat.

Na scenie pojawili się trzej królowie (od lewej): David Gromadzki, Krystian Zacios i Christian Działowski

Każda klasa, wraz ze swoim nauczycielem, odpowiedzialna była za krótką scenkę, która potem tworząc spójną całość przypomniała nam sens Bożego Narodzenia, krótką historię narodzin małego Jezuska w Betlejem.

Wszyscy młodzi aktorzy postarali się o piękne stroje, aby tego wieczoru na scenie błyszczeć jak gwiazdki z piosenki Arki Noego. Zwłaszcza, że na widowni jak zwykle pojawiły się tłumy gości. Wśród nich ojciec Jan Pastuszczak oraz byli marszałkowie Parady Pułaskiego i przyjaciele szkoły. To dla nich polska szkoła przygotowuje ten wyjątkowy wieczór. Nie wszyscy mają dzieci w polskiej szkole, a jednak co roku przychodzą, aby poprzez tak wzniosłą chwilę tego dnia i atmosferę poczuć się jak w rodzinie, może nawet jak dawno temu w Polsce.

Po występie wspaniałych aktorów nadszedł moment na taneczny akcent. Na scenie pojawiły się dzieci z zespołu „Maki”. Piękny taniec i wyjątkowa choreografia, stworzona przez Roberta Michalika, jak zawsze zachwyciły całą publiczność. Taniec „Maków” wzbudza za każdym razem niesamowite emocje. Uśmiechnięte dzieci tańczące polskie, ludowe tańce zawsze wzbudzają największy podziw, czasem nawet wzruszają do łez. 

Po części artystycznej nadszedł czas na przełamanie się opłatkiem. Ojciec Jan Pastuszczak złożył wszystkim bożonarodzeniowe życzenia, poświęcił opłatki, które trafiły do każdego z gości, by móc wspólnie powiedzieć sobie jakże proste, a zarazem wymowne słowa ,,Wesołych Świąt”.

Tak zakończyła się część oficjalna, po której komitet rodzicielski, z przewodniczącą Anną Madej na czele, zaprosił wszystkich na uroczystą Wigilię. Kiedy otworzono drzwi szkolnej stołówki, zaczęło pachnieć świętami. Rodzice przygotowali pierogi, krokiety, kapustę z grzybami i barszcz. Były również makowce, pączki i inne smakołyki. Stoły pokryte białymi obrusami zaczęły zapełniać się przybyłymi gośćmi.

Wspólny posiłek – rodzice przygotowali pierogi, krokiety, kapustę z grzybami i barszcz

Kiedy dorośli delektowali się pysznym jedzeniem, na sali rozdzwoniły się dzwoneczki. To był znak, że na Sali pojawił się niezapowiedziany gość – Święty Mikołaj. Ta część programu wzbudza, zwłaszcza wśród najmłodszych, wiele entuzjazmu. Nie trzeba było długo czekać i wszyscy byli już gotowi na krótkie spotkanie z Mikołajem. Rodzice tłumnie zgromadzili się przed sceną, aby fotografować swoje pociechy, a dzieci odbierały od Mikołaja słodkie niespodzianki. 

Przybyli goście mieli okazję również zakupić tego dnia przepiękne stroiki wykonane przez Małgorzatę Eidorowicz oraz ozdoby świąteczne przygotowane przez Annę Szymańską. Absolwent szkoły Antoni Szymański również włączył się do zbiórki, przygotowując własnoręcznie malowane bombki.

W jasełkach wzięli udział wszyscy uczniowie i nauczyciele

17 grudnia zapisał się na kartkach szkolnej kroniki jako kolejna wspaniała uroczystość, wspólne świętowanie, lekcja szacunku do własnej tradycji, miłości do drugiej osoby, wdzięczności za to, co mamy wokół siebie.

Więcej informacji o Polskiej Szkole Dokształcającej im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Lakewood, NJ można znaleźć na stronie www.lakewoodpolishschool.com

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner