New York
73°
Partly Cloudy
5:25 am8:31 pm EDT
2mph
85%
29.82
MonTueWed
84°F
91°F
93°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Linie American pozwane o rasizm. Załoga lotu do NYC wyprosiła pasażerów z samolotu „przez ich zapach”

30.05.2024

Grupa czarnoskórych mężczyzn pozwała American Airlines o dyskryminację rasową. Podczas lotu z Phoenix w Arizonie na lotnisko JFK w Nowym Jorku powodzi mieli zostać usunięci ze swoich miejsc.

Do zdarzenia doszło przed startem lotu linii American z Arizony do Nowego Jorku, 5 stycznia 2024 roku. Stewardessa miała poprosić grupę czarnoskórych pasażerów o opuszczenie pokładu, skarżąc się na ich zapach.

Żaden z tych pasażerów nie znał innego, który został wyproszony – mężczyźni siedzieli na różnych miejscach w samolocie.  

Alvin Jackson, Emmanuel Jean Joseph i Xavier Veal, którzy padli rzekomo ofiarami dyskryminacji rasowej i sygnatariusze pozwu, pochodzą z Nowego Jorku.

„Każda osoba, która została w tym samolocie wybrana, była tego samego koloru co ja” – powiedział Veal. „Wszyscy byliśmy czarnoskórymi mężczyznami, więc była to wyraźnie ukierunkowana sytuacja” – podkreślił.

„Nigdy tak naprawdę nie spotkałem się z czymś podobnym do tego doświadczenia” – powiedział Jackson. „To było dla mnie całkowicie szalone”.

Pracownikom American Airlines nie udało się znaleźć alternatywnego lotu dla powodów, w związku z czym pozwolono im powrócić na pokład samolotu, z którego zostali wyproszeni. Ale – stwierdzili mężczyźni – szkody zostały już wyrządzone.

„To było dosłownie jak przejście korytarzem wstydu” – powiedział Veal. „Ludzie się na nas gapili”.

Susan Huhta, adwokat reprezentująca mężczyzn, twierdzi, że „nie jest to odosobniona sytuacja” w przypadku linii American. „Wpiszcie [w przeglądarkę] słowa American Airlines i dyskryminacja, a otrzymacie długą listę spraw” – powiedziała.

„Traktujemy wszystkie roszczenia dotyczące dyskryminacji bardzo poważnie i chcemy, aby nasi klienci mieli pozytywne doświadczenia, gdy decydują się na lot z nami. Nasze zespoły obecnie badają tę sprawę, ponieważ roszczenia nie odzwierciedlają naszych podstawowych wartości ani naszego celu, jakim jest troska o ludzi” – oświadczył w imieniu linii rzecznik American Airlines.

Red. JŁ

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner