New York
43°
Clear
7:00 am4:29 pm EST
4mph
64%
30.16
SatSunMon
59°F
54°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Londyn przygotowuje się na pogrzeb królowej Elżbiety II

18.09.2022

Londyn przygotowuje się na poniedziałkowy pogrzeb królowej Elżbiety II i podróż trumny do zamku w Windsorze, położonego około 30 km na zachód od stolicy. W centralnych częściach Londynu, zwłaszcza w okolicach Pałacu Buckingham i parlamentu, żałobna atmosfera jest wręcz namacalna.

Nie wszyscy jednak pogrążeni są w myślach o zmarłej monarchini.

W dzielnicy Camden, położonej około 5 kilometrów na północ od Pałacu Buckingham, znanego centrum mody i ekstrawagancji, życie toczy się swoim torem. Jedną z nielicznych oznak tego, że królowa zmarła, są koszulki z jej podobizną w przydrożnych sklepach z pamiątkami, których w Camden nie brakuje.

Część Brytyjczyków nie interesują uroczystości związane ze śmiercią królowej, które zdominowały prasę. Choć i tutaj są wyjątki. Sceptycznie nastawiony do monarchii dziennik „Guardian” przygotował nawet kilka porad dla swoich czytelników, jak spędzić poniedziałkowe święto bankowe (ang. bank holiday), aby uniknąć kontaktu z uroczystościami. Wśród rad jest m.in. długi spacer, praca, odwiedzenie pubu, gdzie nie będzie transmisji z pogrzebu, a ostatecznie… wyjazd z kraju.

Im bliżej centrum, zwłaszcza Pałacu Buckingham i Westminsteru, tym atmosfera zaczyna się zmieniać. Wzdłuż południowego brzegu Tamizy tysiące ludzi wciąż czekają w kilkukilometrowej kolejce na przejście wokół trumny zmarłej królowej, wystawionej na widok publiczny w Westminster Hall. W niedzielne popołudnie możliwość dołączenia do niej zostanie ostatecznie zamknięta.

Nie ustaje też ruch w Green Parku niedaleko Pałacu Buckingham. Choć przez cały tydzień tysiące ludzi przychodziło z kwiatami oddać hołd Elżbiecie II, to w sobotę panował tu prawdziwy chaos.

„Green Park nie jest zamknięty, ale jest bardzo zatłoczony. Ci, którzy chcą złożyć kwiaty w hołdzie królowej mogą to również zrobić w pobliskim Hyde Parku” – poinformował rzecznik Parków Królewskich.

Korespondentowi PAP udało się porozmawiać w gęstym tłumie z kilkoma osobami.

„Wszystkie uroczystości upamiętniające Elżbietę II są bardzo poruszające. Przyszłam wyrazić swój szacunek do królowej. Była ikoną, bardzo silną kobietą i świetnym przywódcą” – mówi w rozmowie z PAP spotkana w Green Parku dwudziestokilkuletnia Frankie.

epa10191621 People prepare to spend the night on the Mall in advance of Britain’s Queen Elizabeth II’s funeral in London, Britain, 2022. The queen’s funeral will be held on 19 September, following four days of lying in state inside Westminster Hall. EPA/Tolga Akmen Dostawca: PAP/EPA.

„Królowa była bardzo charyzmatyczna, a jednocześnie miała poczucie humoru. Po jej śmierci zaczęły wypływać wszystkie te nagrania, w których widać jej charakter. Była po prostu wspaniałą kobietą. To co się tutaj dzieje, jest po prostu niesamowite” – dodaje.

Wzdłuż alei The Mall, która biegnie od Pałacu Buckingham na Trafalgar Square, widać rozbite namioty – spadek temperatur w ostatnich dniach nie odstrasza tych, którzy chcą pożegnać królową w jej ostatniej podróży na zamek w Windsorze. W weekend we wczesnych godzinach porannych (aby uniknąć codziennego zgiełku) na ulicach i placach Londynu odbywały się również wojskowe przygotowania do poniedziałkowych uroczystości.

W poniedziałek w Wielkiej Brytanii większość sklepów będzie zamknięta, aby okazać szacunek Elżbiecie II, która zmarła 8 września na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Niektóre lokale będą jednak pracować, jak np. sieć pubów należąca do firmy Stonegate, w których będzie można oglądać transmisję z uroczystości pogrzebowych.

Pogrzeb królowej Elżbiety II jest pierwszym pogrzebem państwowym w Wielkiej Brytanii od 1965 r. Co do zasady taki rodzaj pochówku przysługuje tylko monarchom, choć czasem robiony jest wyjątek dla innych, szczególnie zasłużonych osób. W ten sposób pochowany został w 1965 r. były premier Winston Churchill.

Z Londynu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ tebe/

arch.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00