New York
79°
Fair
5:41 am8:23 pm EDT
5mph
49%
30.08
SatSunMon
86°F
88°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Malaria wróciła do USA. Wykryto pierwsze od 20 lat przypadki choroby

27.06.2023

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy w Stanach Zjednoczonych wykryto pięć przypadków malarii przenoszonej przez komary. Są to pierwsze od 20 lat przypadki lokalnego rozprzestrzeniania się tej choroby w Stanach Zjednoczonych.

Według CDC – w USA wykryto pięć przypadków zakażenia malarią. Cztery z nich zostały wykryte na Florydzie, a jeden w Teksasie. Uważa się, że zakażenia nie zostały „przywiezione” zza granicy, ale zostały nabyte lokalnie, choć rozwój sytuacji wzbudza obawy o potencjalny wzrost liczby importowanych przypadków malarii wraz ze wzrostem międzynarodowych podróży letnich.

Malaria, która występuje głównie w krajach tropikalnych, może zagrażać życiu, ale można jej zapobiegać i leczyć. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2021 r. na całym świecie odnotowano 247 milionów przypadków malarii. Z powodu choroby zmarło 619 000 osób.

Według badania, opublikowanego w 2021 roku przez The Lancet, sytuacja może się pogorszyć ze względu na zmiany klimatyczne.

“Rosnąca średnia globalna temperatura zwiększy klimatyczną przystosowalność obu chorób, szczególnie na obszarach już endemicznych” – twierdzą autorzy badania. “Przewidywana ekspansja w kierunku wyższych wysokości i regionów temperaturowych sugeruje, że ogniska mogą wystąpić na obszarach, gdzie ludzie mogą być naiwni immunologicznie, a systemy zdrowia publicznego nieprzygotowane”.

Według WHO łagodne objawy malarii obejmują gorączkę, dreszcze i bóle głowy, podczas gdy ciężkie objawy mogą obejmować trudności w oddychaniu, zmęczenie, dezorientację, a nawet drgawki.

Red. JŁ

(Źródło: WFSU Public Media)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner