New York
66°
Clear
5:26 am8:21 pm EDT
3mph
76%
29.95
SatSunMon
68°F
75°F
75°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Społeczeństwo

Mamy coraz mniej czasu na zabezpieczenie ludzi objętych programem DACA

12.10.2022

Demokratyczni senatorzy z Illinois, Dick Durbin i z New Jersey, Robert Menendez ostrzegają, że kończy się czas na uchwalenie przepisów zabezpieczających dalsze losy ponad 800 tysięcy młodych ludzi z nieudokumentowanym statusem w USA. Mowa o osobach zakwalifikowanych do tzw. programu DACA.

Ubiegłotygodniowa decyzja Sądu Apelacyjnego 5. Okręgu USA podtrzymała decyzję sądu niższej instancji który orzekł, że program Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA) wprowadzony przez administrację prezydenta Baracka Obamy jest niezgodny z prawem. Oznacza to, że tysiącom ludzi, którzy do Stanów Zjednoczonych zostali przywiezieni przez rodziców jako dzieci może grozić deportacja.

“Potrzebujemy 60 głosów w senacie” – powiedział Durbin podczas wtorkowej konferencji prasowej.  Dodał, że Demokraci mają 50 głosów a potrzeba im poparcia 10 Republikanów. Dick Durbin przypomniał, że Demokraci próbowali co najmniej pięć razy uchwalić ustawodawstwo regulujące program DACA ale bezskutecznie.

Z kolei senator Menendez uważa, że być może nadszedł czas, aby prezydent Joe Biden użył uprawnień wykonawczych do tymczasowej ochrony osób objętych tym programem. “Myślę, że administracja Bidena musi działać teraz, aby wykorzystać swoje istniejące uprawnienia prawne, takie jak tymczasowy status chroniony” – powiedział Menendez.

Nawet gdyby prezydent wydał rozporządzenie wykonawcze przyznające odbiorcom DACA tymczasowy status, problem nie zniknie, ponieważ w dalszym ciągu będzie to tylko tymczasowe rozwiązanie.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

banner