New York
63°
Partly Cloudy
6:15 am7:35 pm EDT
4mph
72%
29.81
TueWedThu
72°F
59°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Mamy prawo do informacji miejskich w języku polskim

01.03.2023

„Nowy Jork jest najróżnorodniejszym miastem na świecie i musi służyć wszystkim swoim mieszkańcom” – oświadczył rewident miejski Brad Lande

Brad Lander, rewident miasta Nowy Jork, zachęca nowojorczyków do zgłaszania problemów z dostępem do informacji urzędów miasta w preferowanych językach.

Kontroler miasta Nowy Jork udostępnił oficjalny formularz do zgłaszania problemów z dostępem nowojorczyków do informacji w preferowanych językach podczas załatwiania spraw w urzędach miejskich.

Zgodnie z lokalnymi przepisami urzędy miejskie w Nowym Jorku są zobowiązane do zapewniania informacji o usługach publicznych i ratunkowych w 10 językach: hiszpańskim, chińskim, rosyjskim, bengalskim, kreolskim haitańskim, koreańskim, arabskim, francuskim, urdu i polskim.

W świetle tych przepisów urzędy miasta muszą też oferować bezpłatne usługi tłumaczeń ustnych oraz udostępniać wszystkie oficjalne pisma, oznaczenia, plakaty i witryny internetowe przeznaczone dla mieszkańców miasta w 10 językach.

„Nowy Jork jest najróżnorodniejszym miastem na świecie i musi służyć wszystkim swoim mieszkańcom – oświadczył rewident miejski Brad Lander. – W naszym własnym biurze znaleźliśmy niedociągnięcia związane z pozyskiwaniem usług językowych oraz dysproporcje związane z tłumaczeniami i staramy się je wyeliminować w trosce o zapewnianie mieszkańcom pomocy w wielu językach. Mamy nadzieję, że ten formularz pomoże w identyfikacji określonych problemów oraz urzędów wymagających większej uwagi pod względem dostępności informacji w różnych językach i obsługi nowojorczyków w ich preferowanym języku”.

Do wypełnienia formularza zachęca się wszystkie osoby, które zetknęły się z problemami podczas korzystania z usług lub dokumentów w preferowanym języku.

Biuro rewidenta zajmie się problemami wskazanymi przez nowojorczyków wraz z odpowiednimi urzędami oraz będzie monitorować wzorce działań i obszary problemowe pod kątem przyszłych audytów dostępności informacji w różnych językach.

Aby zgłosić problem z dostępem w swoim języku do agencji miejskich, należy wejść na stronę: comptroller.nyc.gov, gdzie pod hasłem „Services” znajduje się link „Report a Language Access Problem” – tu jest formularz (również w języku polskim), w którym należy opisać swoje problemy językowe z załatwianiem spraw w urzędach miasta.

NA

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner