New York
57°
Fog
7:06 am4:28 pm EST
5mph
93%
30.21
ThuFriSat
54°F
46°F
45°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Sport
Nowy Jork

Maraton w Nowym Jorku – 42-letnia Marit Bjoergen „bawiła się bieganiem”

08.11.2022

Multimedalistka olimpijska i wielokrotna mistrzyni świata w biegach narciarskich oraz wieloletnia najgroźniejsza rywalka Justyny Kowalczyk Marit Bjoergen ukończyła w niedzielę maraton w Nowym Jorku. W takiej formie, że stwierdzono, iż.. „bawiła się bieganiem”.

Norweżka uczestnicząc pierwszy raz w maratonie uzyskała czas 3:08.52, chociaż planowała rezultat poniżej trzech godzin. Powodem mogła być bardzo wysoka, powyżej 20 stopni, temperatura tego dnia. Bieg ukończyło 47 838 biegaczy.

Jej partnerem był wieloletni ekspert od biegów narciarskich kanału telewizji NRK Jann Post, który specjalizował się w komentowaniu rywalizacji Norweżki z Justyną Kowalczyk. Przez większą część dystansu biegł obok Bjoergen, lecz w końcu nie wytrzymał jej tempa.

„Było tak gorąco, że biegacze mdleli. Jestem pewien, że gdyby tego dnia było chłodniej, Marit dobiegłaby do mety w czasie poniżej trzech godzin. W trakcie biegu sprawiała wrażenie dobrze wytrenowanej i jakby bawiła się bieganiem, nie okazując żadnego zmęczenia. Tylko raz okazała zdziwienie tym, że dystans jest dłuższy niż się spodziewała” – opisał po powrocie do Oslo Post.

Norweżka zakończyła karierę po zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku, gdzie zdobyła pięć medali – dwa złote, srebrny i dwa brązowe. Później startowała w cyklu biegów długodystansowych Ski Classics, lecz w kwietniu poinformowała o definitywnym zakończeniu kariery zawodniczej.

Podkreśliła, że teraz jest amatorką, lecz aktywną i dalej codziennie trenuje, głównie bieganie. Przed startem w Nowym Jorku podkreśliła, że nie zamierza też rywalizować z legendarną Norweżką Grete Waitz, która w latach 1978-1988 wygrała nowojorski maraton aż dziewięć razy – to będzie tylko zabawa”.

„Po zakończeniu aktywnego życia sportowego teraz to codzienne życie matki dwojga małych dzieci jest wyzwaniem samym w sobie. Jednak wizja numeru startowego dla kogoś, kto miał go na piersi tyle razy co ja i atmosfera tak wielkiej imprezy sportowej jak nowojorski maraton, była jeszcze większym” – dodała.

42-letnia Bjoergen jest liderką medalowej klasyfikacji zimowych igrzysk olimpijskich, w których zdobyła 15 medali, w tym osiem złotych. W swoim dorobku posiada też 18 złotych medali mistrzostw świata i 114 indywidualnych zwycięstw w Pucharze Świata, w który cztery razy triumfowała w punktacji generalnej.

Zbigniew Kuczyński (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY