New York
81°
Partly Cloudy
5:41 am8:23 pm EDT
5mph
47%
30.07
SatSunMon
86°F
88°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Nowy Jork
Publicystyka
Kultura
Polonia

„Maria i Magdalena” – nowe przedstawienie grupy THEOS

24.10.2023
FOTO: ARCH. THEOS- Kasia Drucker jako Magdalena Samozwaniec (z lewej) i Anna Kucay jako Maria Pawlikowska-Jasnorzewska w przedstawieniu „Maria i Magdalena”

Elżbieta Popławska

Przedstawienie pt. „Maria i Magdalena”, opowiadające o życiu dwóch sióstr z rodziny Kossaków, zostanie zaprezentowane w piątek, 27 października, w galerii CP-S o godz. 6:30 wieczorem.

Scenariusz na podstawie książki Magdaleny Samozwaniec pt. „Maria i Magdalena” napisała Anna Kucay w 2011 r. Nie obejmuje on całej książki – opisującej życie dwóch sióstr, córek malarza Wojciecha Kossaka – ale wskazuje na wartości rodzinne i społeczne, nie zapominając o doskonałym wykształceniu młodego pokolenia.

W sztuce wystąpią Anna Kucay i Kasia Drucker – dwie uzdolnione i pełne pasji artystycznej kobiety z Theatre and Opera Society THEOS. W poetkę Marię Pawlikowską-Jasnorzewską wcieli się Anna Kucay, a jej siostrę, pisarkę i satyryczkę Magdalenę Samozwaniec, zagra Kasia Drucker. Przedstawienie oparte jest na scenach z życia rodziny Kossaków zaczerpniętych z książki. Wszystko jest poprzeplatane wierszami Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w formie recytacji i śpiewu. Usłyszymy muzykę lat międzywojennych w wykonaniu Ala Wernera oraz piękne kompozycje śp. Mirosława Kucaya, znanego polonijnego muzyka jazzowego, które zostały specjalnie skomponowane do tego przedstawienia.

GRUPA THEOS

Theatre and Opera Society THEOS została założona w Jersey City, NJ, w 2018 roku przez Kasię Drucker, ale pomysł zrodził się dużo wcześniej przy okazji koncertów. Najpierw tworzyli ją Tadeusz Turkowski, Alan James Musial i Kasia Drucker; po śmierci Tadeusza dołączyła do grupy Anna Kucay, a gościnnie występuje Małgorzata Staniszewska. THEOS zrealizował około 30 przedstawień, z cyklu „Polska Poezją i Pieśnią Malowana”. Są to przedstawienia wokalno-poetyckie. Obecnie do repertuaru wchodzi sztuka „Maria i Magdalena”.

„Jesteśmy artystkami wierzącymi w uzdrawiającą i terapeutyczną moc dramatu, sztuki wokalnej, muzyki, opery i poezji – podkreśla Kasia Drucker. – Nasze motto mówi, że ‘poprzez sztukę nasze dusze odradzają się w zupełnie nowym sposobie myślenia’.  Mamy zupełnie inne spojrzenie na świat, bo sztuka zmusza nas do spojrzenia na rzeczy z innego punktu widzenia niż dotychczas. Feniks w naszym logo jest symbolem Przemiany, Nieśmiertelności i Odnowy, rozświetla świat i daje nadzieję na drugą szansę, ożywając na nowo. Muzyka i teatr od wieków zmieniają życie ludzi na całym świecie. Te formy sztuki nigdy nie umierają”.

Kasia Drucker – ukończyła Prywatne Policealne Studium Sztuki Wokalnej w Poznaniu. Jako solistka brała udział w koncercie w Filharmonii Poznańskiej. Występowała w Operetce Poznańskiej oraz w Teatrze Wielkim w Poznaniu i wielu krajach Europy. W USA śpiewała w Oratorio Society of New York w Carnegie Hall. Występowała również, jako solistka, w Ambasadzie RP oraz Fundacji Kościuszkowskiej w Waszyngtonie. Była kantorką w kościele OLC w Jersey City, NJ. Jest dyrygentką chóru Krakus. Śpiewa na koncertach benefitowych. Nagrała album „Ulubione kolędy polskie” w 2017 roku. Ma na swoim koncie szereg piosenek autorskich poezji śpiewanej. Jest recenzentką wydarzeń kulturalnych w „Polska Poezją i Pieśnią Malowana”. Zrealizowała przedstawienie, „Pieśń Niepodległości”, w którym gościem specjalnym był Stan Borys jako Norwid.

Anna Kucay – to aktorka, piosenkarka i poetka. Przez 20 lat była związana ze sceną Opery i Operetki w Szczecinie. Po przyjeździe do Nowego Jorku występuje od 2006 r. w Kabarecie „Prima Aprilis”, którego jest współzałożycielką. W 2007 r. wraz z kolegami z kabaretu utworzyła Grupę Teatralną, która działała do 2012 r. We wrześniu 2008 w Centrum Polsko-Słowiańskim oraz w Fundacji Jana Pawła II, wystawiła sztukę pt. „Hanka” – o życiu i twórczości Hanki Ordonówny, w której zagrała tytułową rolę. W listopadzie w 2011 napisała i wyreżyserowała sztukę „Maria i Magdalena” gdzie wystąpiła, jako Maria Pawlikowska- Jasnorzewska. Obecnie działa w Theatre and Opera Society  THEOS oraz w kabarecie ERKA.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner