New York
45°
Clear
7:03 am4:28 pm EST
8mph
63%
29.89
TueWedThu
46°F
43°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Mateusz Morawiecki: Chciałbym przeprosić wszystkich Polaków za błędy, które popełniliśmy

04.10.2023

Chciałbym przeprosić wszystkich Polaków za błędy, które popełniliśmy – mówił w środę w Łomży (Podlaskie) premier Mateusz Morawiecki. Wymienił też, to co udało się zrobić i przedstawił program dla mniejszych miejscowości, by przyciągnąć tam inwestorów.

Morawiecki w środę przebywał w województwie mazowieckim i podlaskim; wieczorem spotkał się z mieszkańcami w Łomży.

„My (PiS) nie jesteśmy idealni, popełnialiśmy błędy, potykaliśmy się nie raz i ja sam popełniałem błędy. I za te błędy chciałbym przeprosić wszystkich Polaków. I rolników, bo wobec rolników też popełnialiśmy błędy” – mówił Morawiecki. Stawiał po jednej stronie Polskę PiS, a po drugiej – jak powiedział – Polskę Donalda Tuska – „biedy i ubóstwa”, podporządkowaną Brukseli.

Premier podkreślił, że mimo tych błędów, gdyby każdy Polak na chwilę wyłączył telewizor czy komputer, to sam zobaczy jak się Polska zmieniła w ostatnim czasie. „I sam dojdzie do wniosku, na kogo warto oddać głos, nawet jeżeli ten ktoś popełnia jakiś błąd w ostatnim czasie, w ostatnich kilku latach” – mówił Morawiecki. Dodał, że tylko „ten, co nic nie robi, nie popełnia błędów”.

Zwracając się do zebranych poprosił, aby każdy spisał błędy po jednej stronie, a po drugiej – to, co udało się zmienić w ostatnim czasie w ich gminie. Wymienił, że to m.in. nowe przedsiębiorstwa, nowa inwestycja, droga, miejsca pracy, czy też nowy żłobek, przedszkole, remiza strażacka. „Spiszcie to wszystko i porównajcie, i wtedy wybierzcie” – mówił prenier.

„Ten dobry wybór jest dzisiaj zagrożony” – ocenił Morawiecki. Jego zdaniem, te wybory „nie są równe, nie są fair i nie są sprawiedliwe”, ponieważ – jak mówił – „nasi przeciwnicy użyli wczoraj debatę w Parlamencie Europejskim, użyli instytucji europejskich, żeby zwiększyć swoje szanse wyborcze”.

„My mamy tylko was, mamy naród Polski i mam nadzieję, że naród się obudzi i podejmie decyzje i wygramy mimo tego, że te wybory są nieuczciwe, że oni – Platforma (Obywatelska) z Niemcami ręka w rękę blokują nam Krajowy Program Odbudowy” – mówił Morawiecki. Powiedział, że rząd w tej sytuacji „tak i tak ściągnął pieniądze i realizuje projekty z KPO z własnych środków, bez zależności od Unii Europejskiej”. „Tak powinien postępować patriotyczny rząd” – zaznaczył.

Morawiecki przedstawił też program dla mniejszych miejscowości, które, jak ziemia łomżyńska, straciły „część swoich funkcji społeczno-gospodarczych po tej złej reformie administracyjnej sprzed 25 lat”.

„Ten wielki program, ta wielka zmiana, którą wprowadzimy, jeśli tak wyborcy zdecydują, to preferencje dla wszystkich inwestorów, specjalne ulgi, przywileje i wielkie inwestycje w infrastrukturę, w uzbrojenie terenów, w drogi, właśnie wokół takich miast jak Łomża i trochę mniejszych jak Mońki, Grajewo, Zambrów, Wysokie Mazowieckie” – powiedział Morawiecki. Mówił, że chodzi o to, żeby inwestorzy zagraniczni i polscy inwestowali nie w dużych miastach jak w Warszawie czy Krakowie, ale właśnie na takiej ziemi jak łomżyńska.(PAP)

autorzy: Sylwia Wieczeryńska, Karol Kostrzewa

swi/ kos/ par/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00