New York
32°
Sunny
7:01 am5:17 pm EST
5mph
89%
30.17
TueWedThu
46°F
37°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Medale i wyróżnienia za pracę i serce

09.05.2023
Wyróżnieni odznaczeniami państwowymi (od lewej): Wojciech Maślanka, Bożena Konkiel, Artur Dybanowski, Zbigniew Wieczorek, konsul generalny Adrian Kubicki, Elżbieta Pawłowska, Włodzimierz Ilnicki, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, David Motak (z tyłu), Paweł Pachacz, Paul Jaworski (z tyłu), Jerzy i Jadwiga Markiewiczowie, Wojciech Sporek (z tyłu) i posłanka Joanna Fabisiak / Foto: MARCIN ŻURAWICZ

W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyło się w środę, 3 maja, uroczyste spotkanie Polonii z okazji narodowego święta Konstytucji 3 maja. Podczas tego wydarzenia konsul generalny Adrian Kubicki – w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy – wręczył odznaczenia państwowe działaczom polonijnym. Specjalne statuetki otrzymały również osoby wyróżnione w konkursie „Wybitny Polak”. Wśród nich uhonorowano dziennikarzy „Nowego Dziennika” Jolantę Wysocką i Wojtka Maślankę.

Janusz M. Szlechta

Gospodarzem uroczystości w nowojorskim konsulacie byl konsul generalny Adrian Kubicki

Nad przebiegiem uroczystości czuwał konsul Mateusz Gmura. Gośćmi specjalnymi tego wydarzenia byli: Małgorzata Gosiewska – wicemarszałek Sejmu RP, Joanna Fabisiak – posłanka na Sejm, członkini Komisji Łączności z Polakami za Granicą, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” Krzysztof Przybył, a także Helena Knapczyk – sybiraczka, polonijna działaczka, naczelna prezeska Korpusu Pomocniczego Pań na Stany Zjednoczone i Kanadę oraz Akademicki Chór Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Jednym z gości specjalnych na obchodach świąt majowych była wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska. FOT: MARCIN ŻURAWICZ

Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania polskiego hymnu, który wykonała Monika Mielko-Remiszewska, a na fortepianie grał Arkadiusz Sadowski.

„Dzisiaj świętujemy rocznicę uchwalenia najstarszej nowoczesnej konstytucji w Europie i drugiej, po amerykańskiej, na świecie – podkreślił konsul generalny Adrian Kubicki. – Dzień ten łączy Polskę i Stany Zjednoczone w sposób szczególny, gdyż ci, którzy pisali Konstytucję 3 maja, byli zainspirowani duchem wolności, który już przybierał poważne rozmiary w Ameryce. Te wartości, które obowiązywały w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wcale nie były powszechne w Europie. Dzisiaj, kiedy świat stoi na krawędzi, i oczy świata są zwrócone na Europę Środkowo-Wschodnią, w pewnym sensie możemy wrócić do historii tamtych czasów, bo następstwem uchwalenia tej wspaniałej konstytucji był rozbiór Polski. Rozmawiamy z Amerykanami o tym, co dzieje się na Ukrainie, i tłumaczymy im, że Polacy to rozumieją i doświadczają najbardziej, bo Polska przeżyła blisko 250 lat pod rosyjską okupacją w różnych formach. Dopiero po narodzinach ducha Solidarności odzyskaliśmy wolność. Dzisiaj mamy pełne prawo, aby mówić światu, czym tak naprawdę jest wolność i w jaki sposób o tę wolność trzeba zabiegać. „The Wall Street Journal” napisał, że centrum grawitacji świata, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, a myślę, że można to też rozszerzyć na inne dziedziny, znajduje się w Polsce. Polska jest dzisiaj nie tylko granicą wolnego, demokratycznego świata, ale też pełni rolę jej strażnika“.

Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska zaznaczyła swoją radość, że rocznicę Konstytucji 3 maja może świętować w Nowym Jorku – jak powiedziała – „razem z państwem, daleko od Polski, ale jakże blisko, bo tę Polskę cały czas niesiecie w sercach i jesteście jej najlepszymi ambasadorami. To przez państwa pryzmat tak dobrze Polska jest widziana w Stanach Zjednoczonych“. Nawiązując do Dnia Polonii i Polaków za Granicą podkreśliła, że chociaż „daleko od macierzy“, to „polskość mamy w sercach“. „Państwo przekazujecie ją swoim dzieciom, wnukom, uczycie je języka polskiego, polskiej historii, tradycji i za to chciałabym serdecznie podziękować. To ważne, że niemal w każdym zakątku świata możemy poczuć polskość, że daleko od Warszawy możemy zobaczyć powiewające biało-czerwone flagi. Chciałabym podkreślić, że po 24 lutego 2022 roku, po rosyjskiej agresji na Ukrainę, Polacy pokazali, jacy są naprawdę. Pokazali światu najpiękniejszą solidarność, bo pomagają wszystkim mieszkańcom Ukrainy, którzy potrzebują wsparcia. Wielkiej pomocy udzieliła i wciąż udziela Ukraińcom Polonia w USA. W ten sposób zadziwiliśmy świat, zadziwiliśmy tym, że otworzyliśmy swoje serca i własne domy. Ukraińcy walczą również za nas, bo to jest nasza wojna. Kiedy słyszymy wypowiedzi rosyjskich polityków obawiam się, że Polska może być następnym krajem, który Putin zaatakuje. Dlatego, szanowni Państwo, budujmy polską markę i bądźmy dumni z Polski“ – zaakcentowała pani wicemarszałek Posłanka na Sejm Joanna Fabisiak, członkini Komisji Łączności z Polakami Zagranicą, przekazała wszystkim trzy życzenia. Pierwsze – aby biało-czerwona flaga mogła powiewać swobodnie i radośnie, bo w przeszłości różnie bywało. Drugie: „Życzę wam, aby ten dom, który tworzycie w USA, był domem polskim, bo człowiek, który nie ma korzeni – biednieje w głębi siebie”. I trzecie życzenie: „Przekazujcie następnym pokoleniom to, co przywieźliście ze sobą do Stanów Zjednoczonych – swoją polskość”.

Następnie wystąpił Akademicki Chór Uniwersytetu Medycznego w Lublinie pod dyrekcją dr hab. Moniki Mielko-Remiszewskiej. To był świetny koncert. Zaśpiewał m.in. piosenkę „Spacer dziką plażą”, do której tekst napisał Zygmunt Krammer, a muzykę Bohdan Kendelewicz, a oryginalnym wykonawcą był Stan Borys. Piosenkarz, który siedział wśród uczestników uroczystości, nie krył wzruszenia. Kiedy chór zakończył występ, podszedł do artystów i podziękował im za wykonanie tego utworu. W dowód wdzięczności wygłosił fragment wiersza Cypriana Kamila Norwida „Moja piosnka”:

Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

podnoszą z ziemi przez uszanowanie

dla darów nieba

tęskni mi, Panie (…)

Stan Borys dziękuje chórowi z Lublina i dyrygentce Monice Mielko-Remiszewskiej (stoi tuż za nim) za zaśpiewanie jego kultowego utworu „Spacer dziką plażą“

Chór tworzą studenci i pracownicy wszystkich wydziałów Uniwersytetu Medycznego oraz pasjonaci z innych lubelskich uczelni. Od 20 lat prowadzi go dr hab. Monika Mielko-Remiszewska. Repertuar jest bardzo różnorodny. Śpiewający medycy wykonują muzykę religijną i świecką, dawną i współczesną, utwory a cappella i wielkie dzieła wokalno-instrumentalne.

Wzruszająca i pełna emocji była ceremonia wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla osób, które poświęcają swój czas i oddają serce, aby czynić dobro dla Polonii i dla Polski. Konsul generalny Adrian Kubicki wręczył odznaczenia państwowe, które otrzymali:

Henryk Marian Jaworski (pośmiertnie) – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, odznaczenie odebrał syn Paul Jaworski;

Zbigniew Jan Wieczorek – dwa odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Wolności i Solidarności;

Jan Sporek (pośmiertnie) – Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP, odznaczenie odebrał syn Voytek Sporek;

Paweł Pachacz – Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej;

Artur Dybanowski – Złoty Krzyż Zasługi;

Elżbieta Joanna Pawłowski – Złoty Krzyż Zasługi;

Wojciech Maślanka – Srebrny Krzyż Zasługi;

Bożena Konkiel – Srebrny Krzyż Zasługi;

Jadwiga i Jerzy Markiewiczowie – Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie (50 lat);

Henryk Aleksander Siemienowski – Krzyż Zesłańców Sybiru;

Zofia Porzuczek – Krzyż Zesłańców Sybiru;

Włodzimierz Leszek Ilnicki – Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości;

David Motak – medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis“.

Wyróżnieni odznaczeniami państwowymi (od lewej): Wojciech Maślanka, Bożena Konkiel, Artur Dybanowski, Zbigniew Wieczorek, konsul generalny Adrian Kubicki, Elżbieta Pawłowska, Włodzimierz Ilnicki, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, David Motak (z tyłu), Paweł Pachacz, Paul Jaworski (z tyłu), Jerzy i Jadwiga Markiewiczowie, Wojciech Sporek (z tyłu) i posłanka Joanna Fabisiak. FOT: MARCIN ŻURAWICZ

Wyniki konkursu „Wybitny Polak w USA” ogłosił Grzegorz Fryc – prezes Gram-X Promotions i zarazem koordynator konkursu w nowojorskim okręgu konsularnym. Statuetki wręczali: prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” Krzysztof Przybył i wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska.

Konkurs „Wybitny Polak” po raz pierwszy został zorganizowany w 2010 roku z inicjatywy Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, a jego głównym celem jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami.

Statuetki „Wybitnego Polaka“ otrzymali:

Grażyna Michalski – kategoria: Osobowość 2023

Jolanta Wysocka – kategoria: Kultura 2023

Czesław Karkowski – kategoria: Nauka 2023

Dariusz Knapik – kategoria: Biznes 2023

Łukasz Kownacki – kategoria: Młody Polak 2023 (do lat 30)

Daniel Kurzyna – kategoria: Młody Polak 2022

Dla redakcji „Nowego Dziennika” szczególne znaczenie miały wyróżnienia osób związanych z naszym tygodnikiem: redaktor naczelnej Jolanty Wysockiej, która kieruje nim od wielu lat, a także Czesława Karkowskiego – redaktora naczelnego „Nowego Dziennika“, gdy ukazywał się on jako gazeta codzienna, oraz Wojtka Maślanki – bardzo aktywnego dziennikarza i działacza społecznego.

Laureaci konkursu „Wybitny Polak“ z gośćmi z Polski (od lewej): konsul Adrian Kubicki, prezes Fundacji „Teraz Polska” Krzysztof Przybył, Grażyna Michalska, Jolanta Wysocka, Czesław Karkowski, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, Daniel Kurzyna, Łukasz Kownacki, Dariusz Knapik i posłanka Joanna Fabisiak. FOT: JANUSZ SZLECHTA/NOWY DZIENNIK
Na pamiątkowym zdjęciu część ekipy „Nowego Dziennika“ (od lewej): Janusz Szlechta, Wojtek Maślanka, Jolanta Wysocka, Mieczysław „Mietko“ Rudek
Wyróżnieni dziennikarze „Nowego Dziennika“: redaktor naczelna Jolanta Wysocka ze statuetką Wybitnego Polaka w USA oraz Wojtek Maślanka odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi RP
Na zdjęciu (od lewej): Wojtek Maślanka, Aleksandra Słabisz, Jolanta Wysocka i Czesław Karkowski

GRATULACJE!!!!

ZDJĘCIA: JANUSZ SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner