New York
79°
Fair
5:41 am8:23 pm EDT
5mph
49%
30.08
SatSunMon
86°F
88°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Meksyk: Armia odkryła gigantyczny zakład produkcji narkotyków; mógł wytwarzać 3 tony metamfetaminy dziennie

18.04.2023

Żołnierze armii Meksyku odkryli na zachodzie kraju laboratorium mogące produkować 3 tony metamfetaminy dziennie; zakład był kierowany w przeszłości przez barona narkotykowego Joaquina Guzmana, pseudonim „El Chapo”. W 2019 r. został on skazany przez amerykański sąd na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Według cytowanych we wtorek przez CNN źródeł w meksykańskiej armii laboratorium pozostawało pod kontrolą syna „El Chapo”, Ovidio Guzmana.

„Potencjał produkcyjny zakładu był bardzo wysoki. Codziennie mógł on wyprodukować do 3 ton metamfetaminy” – podkreśliła armia Meksyku.

W komunikacie sprecyzowano, że „megalaboratorium” odkryte w Sinaloa, to największy w historii zakład wytwarzający narkotyki, na jaki natrafiły służby w tym stanie.

Wyjaśniono, że laboratorium odkryto podczas poszukiwań zakładu produkującego inny narkotyk, fentanyl, w którego sprzedaży wyspecjalizował się w ostatnich latach kartel z Sinaloa.

„El Chapo”, długoletni przywódca kartelu z Sinaloa został namierzony przez policję i schwytany w 2016 r., a następnie przekazany wymiarowi sprawiedliwości USA. W lipcu 2019 r. został skazany przed amerykańskim sądem na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Zasądzono też przepadek mienia przestępcy.

Po ekstradycji „El Chapo” do USA jednym z przywódców kartelu z Sinaloa został jego syn, Ovidio Guzman.

Wprawdzie w styczniu br. meksykańskie służby ujęły młodego Guzmana, ale w marcu sąd okręgowy w stanie Meksyk unieważnił nakaz aresztowania, dzięki czemu syn „El Chapo” wyszedł na wolność.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ adj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner