New York
82°
Partly Cloudy
5:40 am8:23 pm EDT
7mph
47%
29.89
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Meksyk: Policja przejęła ponad 2 mln tabletek fentanylu; należały prawdopodobnie do gangu syna “El Chapo”

10.06.2023

Ładunek ponad 2 mln tabletek fentanylu, groźnego narkotyku syntetycznego, przejęła policja podczas obławy na jednej z dróg koło miasta Navojoa, na północnym zachodzie Meksyku. Transport jednego z największych przechwyconych przez służby ładunków tej substancji należał prawdopodobnie do kartelu Sinaloa, którym w przeszłości kierował były baron narkotykowy Joaquin Guzman, pseudonim „El Chapo”.

Meksykańskie media, informując w piątek o przechwyceniu „dużego” transportu syntetycznego narkotyku, wskazują, że po skazaniu „El Chapo” przed amerykańskim sądem na karę dożywotniego więzienia w 2019 r., za lidera grupy przestępczej zaczął uchodzić jego syn Ovidio Guzman.

Przechwycone narkotyki, jak podała policja, ukryte były w samochodzie ciężarowym, przemierzającym stan Sonora. W ostatnich latach był on terenem walk o rynek fentanylu pomiędzy grupą Guzmana a kartelem Caborca.

Policyjna obława zakończyła się sukcesem dzięki informacji anonimowej osoby o kursie wypełnionego fentanylem pojazdu na trasie Navojoa – Huatabampo.

Przejęcie jednego z największych transportów fentanylu od kartelu Sinaloa to kolejne skuteczne w ostatnich tygodniach uderzenie meksykańskich władz w działania tej grupy przestępczej.

W połowie kwietnia meksykańskie wojsko odkryło na zachodzie kraju duże laboratorium wyrobu metamfetaminy, należący do kartelu Sinaloa. Zakład, który codziennie mógł produkować do 3 ton tego narkotyku, został namierzony podczas poszukiwań miejsca produkcji fentanylu.

„El Chapo”, długoletni przywódca kartelu z Sinaloa, został schwytany w 2016 r., a następnie przekazany wymiarowi sprawiedliwości USA. W lipcu 2019 r. skazano go przed amerykańskim sądem na karę dożywotniego więzienia. Zasądzono też przepadek mienia przestępcy.

Po ekstradycji do USA „El Chapo” jednym z przywódców kartelu z Sinaloa został jego syn, Ovidio Guzman.

Wprawdzie w styczniu br. meksykańskie służby ujęły młodego Guzmana, ale w marcu sąd okręgowy w stanie Meksyk unieważnił nakaz aresztowania, co skutkowało wyjściem syna „El Chapo” na wolność.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ zm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner