New York
66°
Sunny
5:33 am8:11 pm EDT
8mph
64%
30.01
TueWedThu
77°F
82°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Społeczeństwo
Kultura

„Memento vivere!” – nowa wystawa na Greenponcie

14.02.2022

Kilkanaście obrazów zawisło na jednej ze ścian Christina’s Restaurant na Greenponcie. To druga wystawa w tym miejscu i zarazem dowód na to, że możemy już mówić o nowej polonijnej galerii. To także potwierdzenie pewnego artystycznego przeobrażenia znanego autora – Janusza Skowrona.

„Stworzenie małej galerii w naszej restauracji zdało swój egzamin. Widząc zainteresowanie wystawą ze strony naszych klientów doszłam do wniosku, że powinniśmy dalej kontynuować ten pomysł. Nawet zaproponowałam Januszowi Skowronoowi, który chciał całkowicie zlikwidować świąteczną wystawę Henryka Lasko, żeby zabrał tylko te obrazy, które nawiązują do Bożego Narodzenia, oraz by pozostawił prace zawierające m.in. kwiaty, ponieważ dalej można je pokazywać. I tak się stało, te obrazy znajdują się teraz po drugiej stornie sali. Zaproponowałam mu także wystawienie swoich nowych prac. On skorzystał z tego pomysłu i powiesił pięknie oprawione kolorowe obrazy. W ten sposób powstała u nas kolejna wystawa” – opowiada Krystyna Dura, właścicielka Christina’s Restaurant. Dodaje, że ma nadzieję, iż zainteresowanie nią będzie podobne do tego jakie towarzyszyło ekspozycji prac Henryka Lasko.

Wystawa „Memento vivere!” zawiera 11 najnowszych prac Janusza Skowrona / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Z jego wystawy sprzedało się u nas pięć obrazów” – podkreśla z dumą szefowa najstarszej polskiej restauracji na Greenpoincie. Dodaje, że jest to w pewnym stopniu związane z tym, że do Christina’s Restaurant przychodzą różni klienci, oraz że w obecnym czasie, gdy ciągle obowiązują różne ograniczenia pandemiczne, jest to miejsce częściej odwiedzane niż np. typowe galerie. Warto przy okazji dodać, że jest to także lokal, który chętnie odwiedzają artyści, od śpiewaków i muzyków począwszy, a na malarzach kończąc.

Wystawa zatytułowana „Memento vivere!” zawiera 11 zupełnie świeżych obrazów namalowanych w ostatnim czasie przez Janusza Skowrona. To nowe „kolorowe” oblicze polonijnego artystysty można było już zauważyć w trakcie grudniowego kiermaszu „Sztuka pod choinkę” w galerii „Kuriera Plus” jak również na ciągle trwającej świątecznej wystawie w siedzibie greenpoinckiego oddziału Citibanku.

Ekspozycja w Christina’s Restaurant jest potwierdzeniem, że to przeobrażenie nie było chwilowe, tylko cały czas mu towarzyszy. „Są to moje najnowsze prace powstałe w ostatnich kilku miesiącach. Największym formatowo jest 'Golden Fish’ – fantazyjna ryba w technice akwareli i kolorowego tuszu. Poniżej zawieszone są obrazy w technice mieszanej. W odróżnieniu od moich starszych, pełnych emocji i ekspresji prac, te w Christina’s Restaurant są pełne koloru i optymizmu” – wyjaśnia Janusz Skowron podkreślając, że jest bardzo zadowolony z możliwości eksponowania sztuki w tym przyjaznym artystom miejscu.

Główną i zarazem największą formatowo pracą jest „Golden Fish” – fantazyjna ryba w technice akwareli i kolorowego tuszu / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

To przeobrażenie z tworzenia czarno-białych rysunków i grafik w kolorowe malarstwo jest w pewnym stopniu reakcją Janusza Skowrona na szarość jaką do naszego życia wprowadziła pandemia i ograniczenia z nią związane, a także towarzyszące nam na każdym kroku maski zakrywające twarze ludzi.

Jednak polonijny artysta nie zrezygnował całkowicie ze swojej ulubionej formy wyrażania uczuć i emocji, bo prócz malarstwa w dalszym ciągu tworzy szkice i grafiki w technice ołówka i tuszu, a nawet można je zauważyć w jego niektórych kolorowych obrazach. Są ukryte pod warstwą różnobarwnej farby. Zwróciła na to także uwagę Bożena Chlabicz-Polak w ciekawej recenzji, która towarzyszy wystawie „Memento vivere!” Janusza Skowrona w Christina’s Restaurant.

„Wprawne oko dostrzeże wśród blasku wszystkich barw jego palety turpistyczne motywy, dominujące we wcześniejszych pracach malarza, graficznych i niemal pozbawionych koloru. Musujące jak szampan, ulatujące ku niebu jak kolorowe baloniki, bulgoczące jak woda w akwarium kolorowe plamy kryją bowiem, schowane w głębi, w dalszym planie, dobrze znane wielbicielom malarza maski, demony, kobiety fatalne, monstra z głębin… Całe artystyczne pandemonium Janusza Skowrona” – stwierdza Bożena Chlabicz-Polak.

Tak więc warto nie tylko odwiedzić Christina’s Restaurant by zobaczyć nowe prace polonijnego artysty, ale również dokładnie się im przyjrzeć bowiem niektóre z nich to właściwie dwa dzieła w jednym – czarno-biały szkic lub rysunek podany w kolorowej oprawie stanowiącej główny motyw nowych obrazów Janusza Skowrona.

Wystawa „Memento vivere!” będzie wyeksponowana w Christina’s Restaurant do końca lutego.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner