New York
73°
Clear
5:41 am8:23 pm EDT
4mph
55%
30
SatSunMon
84°F
88°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Miasto rozszerza program pilotażowy. 7200 migrantów otrzyma „doładowane” dolarami karty debetowe

03.07.2024

Nowy Jork rozszerzy program, w ramach którego migranci otrzymują „doładowane” karty debetowe z możliwością zakupu własnego jedzenia. Inicjatywa ma docelowo zmniejszyć koszty miasta w zakresie opieki nad migrantami.

Nowojorscy urzędnicy informuję, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy karty debetowe zostaną przekazane 7200 migrantom. Całość będzie kosztować miasto 2,6 miliona dolarów.

Będzie to rozwinięcie programu pilotażowego, obejmującego 900 rodzin – czyli ok. 3000 migrantów – który został zainicjowany na początku tego roku.

W momencie uruchomienia – tj. w lutym 2024 roku – program spotkał się ze znaczną krytyką niektórych środowisk, które wyrażały obawy, że pieniądze z kart debetowych mogą być wykorzystywane niewłaściwie. Ponadto zwracano uwagę na faworyzowanie nielegalnych imigrantów wobec innych potrzebujących.

Urzędnicy odpowiedzialni za program stwierdzili jednak niedawno, że środki zapobiegające oszustwom okazały się skuteczne, a karty zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem – do nakarmienia, m.in. ponad 1300 dzieci i 42 kobiet w ciąży w ciągu pierwszych 13 tygodni programu.

Przy ponad 60 tys. migrantów, którzy znajdują się obecnie pod opieką miasta, program może obsłużyć 1230 osób miesięcznie, czyli 2% całkowitej populacji migrantów, którzy w Nowym Jorku nie mogą utrzymać się samodzielnie.

W ramach programu pilotażowego Nowy Jork współpracuje z firmą Mobility Capital Finance (MoCaFi). Ostatecznie program może kosztować NYC 53 miliony dolarów, z czego 2 miliony trafią na konto firmy, a 51 milionów zasili karty debetowe migrantów.

Red. JŁ

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner