New York
70°
Partly Cloudy
5:28 am8:18 pm EDT
8mph
50%
29.8
WedThuFri
77°F
72°F
77°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Sport

Michniewicz spotkał się z zarządem PZPN, na razie bez decyzji ws. trenera

15.12.2022

Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Czesław Michniewicz, którego kontrakt upływa 31 grudnia, spotkał się w czwartek z zarządem PZPN. Rozmowy trwały dwie godziny. Na razie nie zapadła decyzja ws. przyszłości trenera kadry.

„Selekcjoner przedstawił raport z mistrzostw świata (Polska odpadła w 1/8 finału po porażce z Francją 1:3 – PAP). To była konstruktywna, dwugodzinna rozmowa z zarządem. W najbliższym czasie prezes Cezary Kulesza podejmie decyzję w oparciu m.in. o analizę z tego spotkania” – powiedział PAP rzecznik prasowy PZPN i team menedżer reprezentacji Polski Jakub Kwiatkowski.

Podobne stanowisko przedstawił sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski.

„Odbyliśmy konstruktywną rozmowę. Selekcjoner podsumował zarówno aspekt sportowy mundialu, w szczególności osiągnięty wynik, który należy ocenić pozytywnie, jak i kwestie organizacyjne, wśród których niewątpliwie są sytuacje mogące spotkać się z krytyką” – przyznał Wachowski, cytowany na stronie federacji.

Powtórzył, że decyzję w sprawie selekcjonera kadry prezes Kulesza podejmie w najbliższym czasie.

„Nie chciałbym jednak teraz deklarować konkretnych terminów, aby nie być zakładnikiem swoich słów” – zaznaczył sekretarz generalny PZPN.

Nieoficjalnie wiadomo, że decyzja zapadnie do końca roku, być może nawet w przyszłym tygodniu.

W najbliższych dniach nie będzie Kuleszy w kraju. Szef federacji leci bowiem do Kataru, gdzie w niedzielę obejrzy finał mistrzostw świata Argentyna – Francja, którego sędzią głównym będzie Szymon Marciniak.

Kilka dni wcześniej poinformowano, że PZPN nie skorzystał z klauzuli umownej, która umożliwiała jednostronne przedłużenie kontraktu Michniewicza. Federacja miała tydzień od ostatniego meczu biało-czerwonych na mundialu (4 grudnia z Francją), aby skorzystać z opcji przedłużenia tej umowy.

Jednocześnie zapowiedziano wówczas dalsze rozmowy obu stron.

Z informacji PAP wynika, że czwartkowe spotkanie zarządu PZPN z Michniewiczem nie należało do spokojnych, a jego przyszłość jako selekcjonera jest bardzo wątpliwa.

Niewiele było dyskusji na temat przyszłości, planów reprezentacji. Większość czasu poświecono na omówienie spraw z ostatnich tygodni, nie tylko sportowych.

52-letni Michniewicz został trenerem reprezentacji w styczniu 2022 po tym, jak z pracy zrezygnował Portugalczyk Paulo Sousa. Zrealizował wszystkie zadania – awansował w marcu po finałowym barażu ze Szwecją (2:0) do mistrzostw świata, utrzymał drużynę w najwyższej dywizji Ligi Narodów, a na mundialu w Katarze wyszedł z grupy.

Sporo wątpliwości wzbudził jednak styl biało-czerwonych w fazie grupowej, w której zremisowali z Meksykiem 0:0, wygrali z Arabią Saudyjską 2:0 i przegrali z Argentyną 0:2.

Jeszcze bardziej na niekorzyść Michniewicza działa tzw. afera premiowa i fakt, że o nagrodzie finansowej, jaką rzekomo kadra miała obiecaną za wyjście z grupy od premiera Mateusza Morawieckiego, prawdopodobnie nie wiedziały władze PZPN (ostatecznie poinformowano już, że nie będzie rządowych środków na premie dla piłkarzy).

Na dodatek, według mediów, w reprezentacji doszło do nieporozumień przy podziale ewentualnej premii. Zarówno wśród samych zawodników, jak i między piłkarzami oraz sztabem. Michniewicz i kapitan Robert Lewandowski zaprzeczyli w mediach tym informacjom.

Na „trenerskiej giełdzie” pojawiają się już nazwiska potencjalnych następców obecnego selekcjonera – wśród nich głównie zagranicznych szkoleniowców, m.in. Ukraińca Andrija Szewczenki i Chorwata Nenada Bjelicy.

Kulesza ma trochę czasu na wybór selekcjonera, ale im szybciej go wybierze, tym lepiej w perspektywie eliminacji Euro 2024.

„Polska” grupa w tych kwalifikacjach jest teoretyczna najłatwiejsza z możliwych, lecz terminarz nieco gorszy. Biało-czerwoni rozpoczną 24 marca meczem z Czechami na wyjeździe i trzy dni później spotkają się z Albanią u siebie. W tej stawce są także niżej notowane Wyspy Owcze i Mołdawia. Na turniej w Niemczech awansują dwie drużyny z grupy.

Na razie wiadomo, że w marcowym meczu Albania zagra z Polską osłabiona. Poważnej kontuzji kolana doznał jej najsłynniejszy piłkarz – Armando Broja z Chelsea Londyn, który musi pauzować do końca sezonu. (PAP)

bia/ co/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner