New York
82°
Partly Cloudy
5:40 am8:23 pm EDT
7mph
47%
29.89
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Nowy Jork
Polonia

Miesiąc tańszego jedzenia w nowojorskich restauracjach

08.08.2023

Prawie 550 nowojorskich restauracji zachęca klientów do skorzystania z atrakcyjnej oferty cenowej na serwowane przez nie lunche i obiady. Promocja odbywa się w ramach letniej edycji NYC Restaurant Week i obejmuje partycypujące w niej lokale gastronomiczne ze wszystkich pięciu gmin Wielkiego Jabłka.

Wojtek Maślanka

Powstał jako jednorazowe wydarzenie kulinarne na powitanie Narodowej Konwencji Demokratów w 1992 roku i od tej pory jest organizowany cyklicznie dwa razy w roku –zimą i latem. W dodatku NYC Restaurant Week stał się popularny nie tylko w Wielkim Mieście, ale również w innych amerykańskich stanach, a nawet w innych państwach, w tym także w Polsce.

Organizowany przez New York City Tourism and Conventions program oferujący posiłki w bardzo atrakcyjnych cenach znalazł wielu zwolenników wśród mieszkańców Wielkiego Jabłka, ale także przebywających w metropolii turystów, którzy za przystępną cenę mogą zjeść dobry obiad także w niektórych prestiżowych restauracjach, niedostępnych na co dzień ze względu na ich budżet.

Osoby korzystające z promocyjnej oferty cenowej w lokalach uczestniczących w akcji NYC Restaurant Week mają zagwarantowaną możliwość zakupu dwudaniowego lunchu i trzydaniowego obiadu składającego się z przystawki, dania głównego i deseru, w tzw. systemie prix-fixe, czyli w stałej cenie. W tym roku opcje cenowe wynoszą: 30, 45 i 60 dolarów za posiłek, w zależności od restauracji i pory dnia.

W partycypującej w programie NYC Restaurant Week ukraińskiej Veselce można zjeść polskie potrawy / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Akcja promocyjna NYC Restaurant Week, wbrew swojej nazwie, obejmuje nie tylko siedem dni, lecz praktyczne trwa cały miesiąc. Jej tegoroczna letnia edycja rozpoczęła się 24 lipca i potrwa do 20 sierpnia. Jest to czas, w którym można tanio zjeść w dobrych restauracjach, ale także poznać ofertę tych lokali, czy też spróbowć niezwykłej gamy potraw przez nie oferowanych i zarazem tworzących kulinarną mapę świata w Wielkim Jabłku.

Program ten przynosi korzyści obu stronom, zarówno nowojorczykom z uwagi na niższe koszty posiłków, jak i restauratorom, ponieważ dzięki tej akcji mają nowych klientów, którzy być może w innym przypadku nigdy by nie odwiedzili ich lokali. Przy tej okazji nie tylko mogą poznać ich ofertę, ale zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że polubią serwowane tam jedzenie i za jakiś czas znów wrócą do tego miejsca.

Wybierając się jednak do restauracji partycypujących w NYC Restaurant Week warto wcześniej upewnić się, czy w danym dniu program ten obowiązuje. Można to zrobić odwiedzając stronę internetową danego lokalu lub kontaktując się z nim telefonicznie. Jest to także możliwe do sprawdzenia na stronie letniej akcji www.nyctourism.com/restaurantweek. Generalnie program ten dotyczy dni roboczych, soboty są z niej wyłączone, a niedziele są opcjonalne i zależą od decyzji ich właścicieli lub menedżerów. Poza tym niektóre restauracje oferują zakup posiłków na wynos lub z dostawą do domu w ramach tego programu, mimo że oficjalne tej opcji nie ma w jego regulaminie.

W znajdującej się na East Village ukraińskiej restauracji Veselka serwowane są m.in. pierogi oraz placki ziemniaczane / Foto: WWW.VESELKA.COM

Istnieje jeszcze jedna, dodatkowa opcja, dzięki której klienci mogą zaoszczędzić pieniądze. Niestety jest ona dostępna tylko dla posiadaczy karty kredytowej typu Mastercard. Osoby z niej korzystające mogą otrzymać dziesięciodolarowy zwrot w ramach kosztów poniesionych za zakupiony posiłek i wynoszących co najmniej 45 dolarów. W tym przypadku obowiązują jeszcze dodatkowe obostrzenia, których należy przestrzegać.

Żeby taki kredyt otrzymać, karta płatnicza (Mastercard) musi być zarejestrowana przed wybraniem się do restauracji i zapłaceniem za spożyty posiłek, nie później jednak niż do 20 sierpnia. Można to zrobić pod adresem: www.priceless.com/nycrestaurantweek. Po pomyślnej rejestracji właściciel karty otrzyma jej potwierdzenie wysłane pod wskazany adres emailowy. Maksymalnie można otrzymać 30 dolarów zwrotu za trzy niezależne posiłki powyżej 45 dolarów każdy. Promocja ta dotyczy tylko płatności za posiłki spożyte na miejscu w lokalu, niestety opcja z dziesięciodolarową refundacją nie obejmuje zamówień na wynos oraz z dostawą do domu.

Warto też sprawdzić, czy restauracja, do której się wybieramy, akceptuje karty płatnicze typu Mastercard oraz uczestniczy w programie kredytowania i zwrotu 10 dolarów za zakupiony lunch czy obiad. Kredyt taki można także otrzymać za wydanie co najmniej 20 dolarów w systemie NJ Transit płacąc zarejestrowaną wcześniej kartą (Mastercard).

W programie NYC Restaurant Week uczestniczy także posiadająca gwiazdkę Michelina prestiżowa manhattańska Gramercy Tavern / Foto: FACEBOOK GRAMERCY TAVERN

Zarówno te wymogi, jak i wykaz restauracji partycypujących w tegorocznej edycji NYC Restaurant Week można znaleźć na stronie internetowej: www.nyctourism.com/restaurantweek. W dodatku wiele lokali objętych tym programem publikuje tam wszelkie potrzebne informacje z nim związane, a także swoje menu dostępne w promocyjnych cenach. Najwięcej jest restauracji zlokalizowanych na Manhattanie.

Natomiast jeśli chodzi o rodzaj oferowanej potraw, to największy wybór jest wśród restauracji serwujących kuchnię amerykańską, włoską, francuską, meksykańską, śródziemnomorską i japońską (sushi), a także specjalizujących się w stekach i owocach morza.

Niestety nie ma ani jednej restauracji polskiej, natomiast wśród 548 restauracji partycypujących w tegorocznej edycji NYC Restaurant Week jest znajdująca się na manhattańskim East Village ukraińska Veselka, w której serwowane są także polskie potrawy. W dodatku w ramach tego programu zarówno za lunch, jak i obiad zapłacimy w niej tylko 30 dolarów, niezależnie od tego, czy jest to dzień roboczy, czy też niedziela.

Jest także posiadająca gwiazdkę Michelina ekskluzywna manhattańska Gramercy Tavern specjalizująca się w kuchni typowo amerykańskiej, w której w ramach NYC Restaurant Week można zjeść trzydaniowy lunch lub obiad za 60 dolarów od osoby.

W posiadającej gwiazdkę Michelina prestiżowej manhattańskiej Gramercy Tavern można zjeść trzydaniowy lunch lub obiad za 60 dolarów / Foto: FACEBOOK GRAMERCY TAVERN

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner