New York
57°
Fog
7:06 am4:28 pm EST
5mph
93%
30.21
ThuFriSat
54°F
46°F
45°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Społeczeństwo
Polonia

Mieszkańcy Queensu wsparli uchodźców w Rzeszowie

22.03.2022

Żywność w puszkach, odzież, zabawki dla dzieci, karma dla zwierząt domowych, a także artykuły higieniczne i sanitarne oraz koce, pościel i śpiwory znalazły się wśród materiałów zebranych w ramach akcji pomocy dla ukraińskich uchodźców zainicjowanej przez polityków i działaczy z Queensu pod przewodnictwem radnych Roberta Holdena i Jamesa Gennaro.

Kilka ton darów przekazanych przez nowojorczyków zamieszkujących Queens jest w drodze do Polski, gdzie trafią do ukraińskich uchodźców. Pomoc rzeczową zorganizowali politycy reprezentujący okoliczne dzielnice.

Do akcji zainicjowanej przez radnych Roberta Holdena i Jamesa Gennaro dołączyli także: Vickie Paladino, Selvena Brooks-Powers, Linda Lee, Nantasha Williams, Sandra Ung i Francisco Moya, a także działacze z CHAZAQ Organization i Associazone Culturale Italiana Di New York.

Wszyscy udostępnili swoje biura lub inne pomieszczenia gospodarcze, gdzie przez cały tydzień mieszkańcy Queensu mogli przekazywać i składać różne materiały przydatne do życia uchodźców. Akcja była zorganizowana w kooperacji z Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku oraz prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem.

Zbiórka darów zakończyła się w niedzielę, 13 marca, i okazała się ogromnym sukcesem. Zgromadzone materiały i artykuły zostały drogą lotniczą przesłane do Finlandii, skąd jeszcze w tym tygodniu trafią do Rzeszowa i będą rozdysponowane wśród przebywających tam ukraińskich uchodźców.

W zakończeniu akcji oraz w specjalnej konferencji prasowej prócz nowojorskich radnych i działaczy wziął udział konsul generalny Adrian Kubicki. Przedstawiciel polskich władz podziękował zarówno radnym, jak i wszystkim osobom za zaangażowanie w pomoc uchodźcom, których do niedzieli, 13 marca, było już w Polsce około 1,6 mln. Adrian Kubicki słowa wdzięczności opublikował również na Twitterze.

Konsul generalny Adrian Kubicki (pierwszy z prawej) podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację akcji pomocy dla ukraińskich uchodźców przebywających w Polsce. Obok stoją radni James Gennaro (pierwszy z lewej) oraz Robert Holden / Foto: KEVIN RYAN PHOTOGRAPHY

Transport darów do Rzeszowa sfinansowany został przez Associazione Culturale Italiana Di New York, natomiast całą logistykę z tym związaną wsparło 25 różnych amerykańskich firm i organizacji.

Pomysłodawcy akcji byli nie tylko zaskoczeni jej wynikami, ale również bardzo zadowoleni z powodu hojności sponsorów i mieszkańców dzielnic, które reprezentują od strony politycznej.

„Teraz gdy inwazja na Ukrainę dotyka cały świat, jestem dumny, że nowojorczycy zamieszkujący Queens i reprezentujący wiele różnych kultur po raz kolejny są chętni do niesienia pomocy. Dziękuję wszystkim, którzy przekazali bardzo potrzebne rzeczy, oraz którzy umożliwili realizację tej akcji – podkreślił radny Robert Holden. – Moi koledzy z rady miasta oraz przedstawiciele wielu organizacji zjednoczyli się, aby pokazać światu, że dbamy o obywateli Ukrainy” – zapewnił polityk.

„Byłem głęboko poruszony, gdy zobaczyłem okrucieństwa mające miejsce na Ukrainie, dlatego podjąłem decyzję o wsparciu. Pomoc w organizacji tej akcji jest dla mnie zaszczytem i przywilejem, i mam nadzieję, że przyniesie wiele pożytku osobom uciekającym przed tym niepotrzebnym rozlewem krwi – stwierdził rady James Gennaro. – Jest to wspólny wysiłek na dużą skalę, który nie mógłby się odbyć bez pomocy wielu naszych partnerów społecznych” – dodał polityk dziękując wszystkim osobom zaangażowanym w akcję.

W podobnym tonie wypowiadali się pozostali radni.

„Mam krewnych, którzy przeżyli okrucieństwa wojny koreańskiej i w rezultacie zostali przesiedleni. Gdy widzę, że ten horror historyczny się powtarza, jest to niezwykle bolesne do zniesienia – powiedziała Linda Lee. – Jestem dumna, że mogę współpracować z Nantaszą Williams, reprezentującą Queens, aby pomóc i nieco ulżyć narodowi ukraińskiemu w obliczu tego kryzysu. Dzięki radnemu Gennaro i przywództwu Holdena wysyłamy głośny i wyraźny komunikat, że świat nigdy nie ucichnie w obliczu ucisku i tyranii” – dodała radna.

„Decyzja o porzuceniu dotychczasowego życia w nadziei na znalezienie ulgi jest bardzo trudna i bolesna. Wiele rodzin uchodźców doświadcza podczas podróży łamiących serce warunków, dyskryminacji i bezdomności – stwierdziła radna Nantasza Williams. – Chciałbym podziękować radnym Gennaro i Holdenowi za przewodnictwo w tej bardzo potrzebnej akcji” – dodała polityk.

„Jako ktoś, kto wie, jak to jest być zmuszonym do opuszczenia swojej ojczyzny, aby uchronić się przed zniszczeniami wojennymi, odczuwam ból ponad miliona Ukraińców, którzy zostali zmuszeni do ucieczki do Polski, aby uniknąć rosyjskiej agresji” – powiedziała radna Sandra Ung.

„Świat przeżył ogromną ilość cierpienia z powodu pandemii, a teraz, gdy Ukraińcy szukają schronienia przed przerażającą sytuacją, która ma miejsce w ich ojczyźnie, wszystko, co możemy zrobić, to przynieść pocieszenie tym ludziom w potrzebie” – podkreślił radny Francisco Moya.

„Jestem zdruzgotana kryzysem humanitarnym na Ukrainie, ale także dumna, że mogę stanąć u boku moich kolegów, członków rady miasta Jamesa Gennaro i Roberta Holdena oraz przedstawicieli Queensu, aby wesprzeć akcje pomocy charytatywnej w całej gminie” – stwierdziła radna Selvena Brooks-Powers.

Tym samym politycy reprezentujący różne rejony i dystrykty Queensu po raz kolejny pokazali, że w obliczu wyższych potrzeb potrafią nie tylko sami szybko się zjednoczyć we wspólnym celu, ale również zmobilizować swoich wyborców i lokalną społeczność do działania i niesienia pomocy potrzebującym.

Podczas akcji pomocy zebrano dla uchodźców wiele potrzebnych produktów i artykułów codziennego użytkub / Foto: KEVIN RYAN PHOTOGRAPHY

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY