New York
73°
Cloudy
5:24 am8:27 pm EDT
6mph
53%
30.02
ThuFriSat
84°F
86°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Mieszkańcy Szkocji oddają hołd leżącej w trumnie Elżbiecie II

12.09.2022

Późnym popołudniem w poniedziałek pierwsi czekający w kolejce weszli do katedry św. Idziego w Edynburgu, aby przejść obok trumny z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II i oddać jej hołd. Pierwsze osoby ustawiły się w kolejce przed godz. 7 rano.

Przykryta używaną w Szkocji wersją królewskiego sztandaru trumna została odprowadzona po południu z Pałacu Holyroodhouse do katedry w uroczystym kondukcie, na czele którego szli król Karol III oraz trójka pozostałych dzieci monarchini, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward. W katedrze na trumnie umieszczono pochodzącą z 1540 r. koronę Szkocji.

epa10180030 Royal guards carry the coffin with the body of Britain’s Queen Elizabeth II into St Giles’ Cathedral after a procession from the Palace of Holyroodhouse to accompanied by members of the royal family in Edinburgh, Scotland, Britain, 12 September 2022. Members of the public will be able to view the coffin to pay their respects for 24 hours before it is taken to London ahead of a period of lying in state. EPA/NUNO VEIGA Dostawca: PAP/EPA.

Około dwie godziny po zakończeniu nabożeństwa poświęconego pamięci królowej, które się tam odbyło – nieco później niż pierwotnie zapowiadano – do katedry weszli pierwsi ludzie czekający w kolejce, aby oddać hołd zmarłej monarchini.

Jak podała stacja Sky News, jako pierwszy ustawił się w kolejce – już o godz. 6.45 – 62-letni były żołnierz George Higgins, co oznacza, że czekał on na wejście ponad 11 godzin. Teraz jednak w kolejce stoją tysiące ludzi.

Trumna z ciałem królowej pozostanie w katedrze do godz. 15 miejscowego czasu we wtorek, czyli nieco krócej niż pierwotnie zapowiadano, po czym zostanie przetransportowana na lotnisko w Edynburgu, stamtąd samolotem do bazy RAF Northolt w zachodnim Londynie, a później do Pałacu Buckingham.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner