New York
82°
Partly Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
3mph
73%
30.11
SunMonTue
91°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Minister Gliński do uczestników Parady Pułaskiego: Polska dziś tworzy dla swoich obywateli najlepsze perspektywy w Europie

01.10.2023

Polska tworzy dziś dla swoich obywateli najlepsze perspektywy w Europie – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas odbywającej się w niedzielę 86. Parady Pułaskiego w Nowym Jorku. Podkreślił, że Polska potrzebuje patriotyzmu i wsparcia środowisk polonijnych.

Gliński w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na znaczenie i symbolikę postaci Kazimierza Pułaskiego, który walczył o wolność Polski i zginął w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

„Myśląc o nim, przychodzi na myśl jedno z najbardziej znanych polskich haseł: +za wolność waszą i naszą+. (…) Kazimierz Pułaski jest wcieleniem tego ducha i tego sztandaru. Jego postawa, krew przelana w walkach o suwerenność Polski i Stanów Zjednoczonych, odzwierciedlana jest w barwach narodowych naszej flagi” – mówił Gliński.

Jak dodał, parada z okazji amerykańskiego Dnia Pamięci o generale Pułaskim jest okazją do świętowania polskiej tożsamości i tradycji, i jest wyrazem „unikalnego polskiego charakteru”, dzięki któremu Polacy wielokrotnie podnosili się z porażek i klęsk.

„Dzięki tym właśnie cechom charakteru, Polska, kraj wolny i suwerenny, tworzy dla swoich obywateli najlepsze perspektywy dobrobytu i bezpieczeństwa w Europie” – zaznaczył.

Podkreślał też znaczenie Polonii dla kraju. „Polska was bardzo potrzebuje: waszego patriotyzmu, waszego wsparcia, waszej dumy z polskości. Tu, w Ameryce te słowa o patriotyzmie i dumie brzmią szczególnie naturalnie” – dodał.(PAP)

osk/ adj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner