New York
36°
Light Rain
7:06 am5:12 pm EST
7mph
80%
30.17
WedThuFri
41°F
45°F
34°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Minister Niedzielski w „Rzeczpospolitej”: rekomenduję noszenie maseczek

02.01.2023

Rekomenduję noszenie maseczki, zwłaszcza w miejscach, które są gęsto zaludnione, ponieważ infekcji jest naprawdę dużo. Na razie żadnych formalnych obostrzeń nie przewidujemy – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”.

Minister wskazał, że „system opieki zdrowotnej przygotowywany jest na zwiększoną presję”. Obecnie – jak zaznaczył – problem koncentruje się na pediatrii.

„Zachorowania są przede wszystkim wśród dzieci. Przed świętami były momenty, w których obłożenie oddziałów pediatrycznych wynosiło ponad 80 proc. Mamy jednak sygnały, że epidemia grypy troszeczkę wyhamowuje” – powiedział szef MZ.

Jak podał, resort – za pomocą Narodowego Funduszu Zdrowia – zwrócił się do szpitali o przeanalizowanie sytuacji i zadeklarowanie, ile dodatkowych miejsc mogą przeznaczyć na oddziałach pediatrycznych.

Minister podkreślił, że w tej chwili w kraju jest ok. 14 tys. łóżek pediatrycznych, z czego zajętych jest 9 tys. „Planujemy zwiększyć ten potencjał o 10 proc., co pozwoli nam na zabezpieczenie sytuacji” – wskazał.

Pytany o zarzuty wobec rządu w sprawie dostępności leków, Niedzielski odparł, że „linia demarkacyjna między tymi, którzy widzą kryzys, a tymi, którzy nie identyfikują kryzysu, jest stricte polityczna”.

„Osobiście bazuję na informacjach, które mamy z monitorowania rynku leków, a nie na zbudowanej narracji. Jeżeli widzimy na poziomie hurtowni z lekami, że nasze zapasy antybiotyków, leków przeciwwirusowych i przeciwzapalnych starczają na co najmniej trzy miesiące, to oceniamy, że nie ma kryzysu. Dostępność hurtowa i dostępność na poziomie konkretnej apteki to dwie różne rzeczy” – zaznaczył Niedzielski. (PAP)

ktl/ par/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY