New York
36°
Cloudy
7:06 am5:12 pm EST
10mph
50%
30.25
WedThuFri
41°F
45°F
32°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Kultura
Polonia

Młodzi artyści w Amerykańskim Muzeum Sztuki Ludowej

08.01.2023
Dzieci biorące udział warsztatach plastycznych wykonały bardzo ciekawe maski inspirowane obrazami Morrisa Hirshfielda / Foto: ARCHIWUM KRYSTYNY PITUŁY

Nietypowe warsztaty plastyczne zostały zorganizowane w American Folk Art Museum na Manhattanie. Uczestniczyła w nich grupa polskich dzieci, które nie tylko miały okazję zobaczyć aktualną ekspozycję polsko-amerykańskiego artysty Morrisa Hirshfielda, ale również stworzyć własne prace inspirowane jego obrazami.

Rodzinne warsztaty plastyczne „Zwierzęcy świat Morrisa Hirshfielda” odbyły się w niedzielę, 4 grudnia, i cieszyły się bardzo dużą popularnością. Okazało się, że chętnych było zdecydowanie więcej niż pomieścić mogła muzealna galeria. Tak więc wielu zainteresowanych rodziców z dziećmi musi poczekać na kolejną tego typu okazję, która na pewno niesamowicie wpływa na rozwój artystyczny ich uczestników. W końcu nic tak nie inspiruje dzieci jak otoczenie, a muzealne sale pełne są elementów, które pobudzają ich wyobraźnię.

Uczestnicy warsztatów mieli bardzo dobre warunki do pracy twórczej / Foto: ARCHIWUM KRYSTYNY PITUŁY

Warsztaty odbyły się pod profesjonalną opieką pedagoga i zarazem przewodnika muzealnego – Krystyny Pituły, która nie tylko związana jest zawodowo z manhattańskim American Folk Art Museum, ale również od wielu lat prowadzi zajęcia plastyczne m.in. z grupą ARTonia na Maspeth, przez co ma ogromne doświadczenie w pracy z dziećmi i jest przez nie bardzo lubiana. To na pewno miało wpływ na zainteresowanie warsztatami plastycznymi w American Folk Art Museum, w dodatku prowadzonymi w języku polskim. Ich temat związany był z aktualną wystawą poświęconą twórczości polsko-amerykańskiego artysty Morrisa Hirshfielda. Jej wernisaż odbył się 23 września, a ekspozycja ta potrwa do 29 stycznia 2023 roku.

Przed przystąpieniem do pracy, dzieci wraz z pedagogiem muzealnym – panią Krystyną Pitułą (z lewej strony) podziwiały i analizowały twórczość Morrisa Hirshfielda / Foto: ARCHIWUM KRYSTYNY PITUŁY

„W pierwszej części warsztatów młodzi uczestnicy przyglądali się obrazom przedstawiającym zwierzęta, analizując miejsca i sytuacje, w których zostały one przedstawione. Podziwialiśmy też powtarzające się elementy roślinne, wzory geometryczne oraz ciepłe kolory występujące w tle. Następnie z przygotowanych materiałów każdy uczestnik stworzył maskę przedstawiającą wybrane przez siebie zwierzę – opowiada pani Krystyna Pituła, podkreślając jednocześnie, że dzieci miały wyjątkowe i niepowtarzalne warunki do tworzenia. – Stoły do pracy twórczej rozłożone były w galerii, co stwarzało wspaniałą, twórczą atmosferę i pozwalało wrócić jeszcze na chwilę przed wybrany przez siebie obraz, w poszukiwaniu dodatkowych inspiracji” – dodała pedagog muzealna.

Podczas pracy każdy uczestnik warsztatów mógł podejść do wybranego obrazu Morrisa Hirshfielda by szukać w nim dodatkowej inspiracji / Foto: ARCHIWUM KRYSTYNY PITUŁY

Dzieci uczestniczące w warsztatach były bardzo zaangażowane w pracę i wykonały niesamowicie ciekawe i piękne zwierzęce maski. Wykazywały także bardzo duże zainteresowanie wystawą „Morris Hirshfield Rediscovered” zawierającą obrazy, które polsko-amerykański artysta stworzył około osiemdziesiąt lat temu.

Tego typu warsztaty pani Krystyna Pituła organizuje praktycznie przy każdej nowej ekspozycji pojawiającej się w American Folk Art Museum, a które zmieniają się co kilka miesięcy. Podobnie jest ze specjalnym, przeznaczonym tylko dla Polaków i prowadzonym po polsku, oprowadzaniem po tych ekspozycjach.

Dzieci wykonały bardzo piękne i ciekawe maski / Foto: ARCHIWUM KRYSTYNY PITUŁY

Warto też podkreślić, że American Folk Art Museum jest jedynym muzeum w Nowym Jorku przedstawiającym sztukę tworzoną przez artystów nieprofesjonalnych, działających zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i poza ich granicą.

Morris Hirshfield urodził się w 1872 roku w Polsce, a zmarł na Brooklynie w 1946 roku. Do Ameryki wyemigrował mając 18 lat. Po wieloletniej pracy w przemyśle odzieżowym zrobił krótką, ale spektakularną karierę artystyczną. Malować zaczął mając 65 lat, a dwa pierwsze obrazy tworzył przez dwa lata. W swojej krótkiej, bo zaledwie siedmioletniej, karierze artystycznej namalował ponad siedemdziesiąt obrazów olejnych przedstawiających zwierzęta, pejzaże oraz postaci kobiet.

Zwierzęta z obrazów Morrisa Hirshfielda były inspiracją dziecięcych masek / Foto: ARCHIWUM KRYSTYNY PITUŁY

Na wystawie „Morris Hirshfield Rediscovered” prezentowanych jest ponad 40 obrazów olejnych, szkice, fotografie oraz ekskluzywne obuwie domowe produkowane przez artystę w latach 1922-1935. Obuwie to, według oryginalnego projektu Morrisa Hirshfielda, odtworzyła – specjalnie na manhattańską wystawę – współczesna artystka Liz Blahd. Ekspozycji towarzyszy również publikacja „Master Of The Two Left Feet”, którą opracował historyk sztuki oraz kurator wystawy Richard Meyer.

Autor tekstu: Wojtek Maślanka

Dzieci chętnie robiły sobie pamiątkowe zdjęcia ze swoimi pracami na tle oryginalnych obrazów Morrisa Hirshfielda / Foto: ARCHIWUM KRYSTYNY PITUŁY

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY