New York
79°
Clear
5:40 am8:23 pm EDT
5mph
50%
29.98
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Nowy Jork
Polonia

Młodzieżowa orkiestra z Goleniowa zagrała w Nowym Jork

06.08.2023
Pamiątkowe zdjęcie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Goleniowa po koncercie w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie; na pierwszym planie – ks. Grzegorz Markulak i dyrygent orkiestry Krzysztof Sypień

Zosia Żeleska-Bobrowski

Nowy Jork odwiedziła rewelacyjna Młodzieżowa Orkiestra Dęta Wood & Brass Band z Goleniowa, miasta położonego w zachodniej części woj. zachodniopomorskiego nad rzeką Iną, 35 km od Szczecina.

Wood & Brass Band to 60-osobowy zespół złożony z uzdolnionej muzycznie młodzieży, która poświęca swój wolny czas na rozwój pasji, jaką jest muzyka. Istnieje od 2005 roku uczestnicząc w lokalnym życiu kulturalnym, odwiedzając z koncertami zaprzyjaźnione miasta w regionie i kraju, ale również aktywnie promując Goleniów, województwo zachodniopomorskie oraz Polskę za granicą, goszcząc dotychczas m.in. w Brazylii, Serbii, Francji, Belgii, Norwegii, Hiszpanii, Danii, Chinach i wielokrotnie w Niemczech, zdobywając wiele nagród. Założycielem i prowadzącym zespół jest Krzysztof Sypień, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku (Wydział Instrumentalny, specjalność – waltornia), absolwent studiów menedżerskich MBA (Leeds University/ Zachodniopomorska Szkoła Biznesu) oraz studiów podyplomowych z zakresu Zarządzania Kulturą (WNEiZ, Uniwersytet Szczeciński). Akredytowany Coach ICF. Założyciel i dyrektor Młodzieżowej Orkiestry Dętej Wood & Brass Band, działającej przy Goleniowskim Domu Kultury. Orkiestra oprócz występów i udziału w festiwalach prowadzi również warsztaty perkusyjne. Nazywana jest w polskiej prasie „orkiestrą eksportową”.

Muzycy z Goleniowa wykonali w konsulacie m.in.: hymn Polski, Rotę i składankę melodii wojskowych

Zespół przyjechał do USA na zaproszenie World Association of Marching Show Bands, aby wziąć udział w finale Mistrzostw Świata 2023, odbywających się w Buckhannon w Wirginii Zachodniej od 17 do 24 lipca. Startowało w nim 20 zespołów ze wszystkich kontynentów. Polacy przyjechali w składzie 47 osób: 35 grających, osiem tańczących, trzech opiekunów i prowadzący zespół. Finał mistrzostw świata przeszedł do pięknych kart ich muzycznej historii, ponieważ skończyli go z trzema złotymi medalami w kategoriach: Concert, Field Parade oraz Parade of Nations (koncert na scenie, maszerująca parada i parada narodów). Tuż przed mistrzostwami zespół wziął udział w konkursie muzycznym Rasteder Musiktage w Niemczech. Potraktował go jako element intensywnych przygotowań i próbę generalną przed finałami w USA. Z Rasteder młodzi muzycy wrócili z trzema złotymi medalami oraz jednym srebrnym.

Orkiestra z Goleniowa podczas tegorocznego finału mistrzostw świata organizacji World Association of Marching Show Bands w Wirginii Zachodniej zdobyła trzy złote medale 

Po mistrzostwach w Wirginii Zachodniej członkowie orkiestry udali się przez Waszyngton do Nowego Jorku i rozpoczęli tu część koncertową pobytu w USA. W środę, 26 lipca, orkiestra Wood & Brass Band wystąpiła w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych na Manhattanie. W piątek, 28 lipca, dała koncert w gościnnych progach polskiego konsulatu. Gości powitał wicekonsul Mateusz Dębowicz. Pomimo panującego tego dnia upału widzowie dopisali i przyjęli orkiestrę wręcz entuzjastycznie. W repertuarze były m.in.: hymn Polski, Rota, składanka melodii wojskowych. Oprócz orkiestry wystąpiła 8-osobowa grupa taneczna. Najmłodszy uczestnik orkiestry, saksofonista, ma 9 lat, najstarszą jest 24-letnia saksofonistka. Aż serce rośnie patrząc, jaką mamy w Polsce uzdolnioną młodzież. Koncert zaszczycił swoją obecnością Stan Borys, legenda polskiej muzyki, wraz ze swoją menedżerką Anną Maleady, któremu członkowie orkiestry zgotowali gorącą owację.

Młodzi artyści z Polski ze Stanem Borysem, który przybył na koncert orkiestry w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku

Śpiewali również 200, 300 i 400 lat dla jednego z obecnych melomanów, Fryderyka Dammonta, który ukończył 100 lat i cztery miesiące.

Członków orkiestry i jej dyrygenta wita w polskim konsulacie na Manhattanie wicekonsul Mateusz Dębowicz 
Oprócz orkiestry podczas koncertu w konsulacie wystąpiła także grupa taneczna
Publiczność zgromadzona w konsulacie przyjęła młodych muzyków wręcz entuzjastycznie

W sobotę, 29 lipca, orkiestrę zaprosił proboszcz Grzegorz Markulak CM do kościoła św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Mszę odprawiał i głosił kazanie ksiądz Henryk Michalski CM z Polski, koncelebrował zaś ksiądz Markulak. Na rozpoczęcie mszy św. orkiestra zagrała „Barkę”, podczas podniesienia dwukrotnie wykonała „Intrudę”, a następnie w czasie komunii utwory: „Bądźże pozdrowiona” oraz „U drzwi Twoich stoję Panie”.

W wielkiej, akustycznej przestrzeni kościoła głos orkiestry brzmiał wspaniale 

Koncert rozpoczął się bezpośrednio po mszy. Orkiestra stojąc przed ołtarzem zagrała m.in. „Boże coś Polskę” i „Unity”, utwór powstały na 15-lecie powstania orkiestry, oraz melodie wojskowe z okazji nadchodzącej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W wielkiej, akustycznej przestrzeni kościoła głos orkiestry brzmiał wspaniale. Tu również słuchacze, uczestnicy mszy św. zgotowali orkiestrze gorącą owację.

Orkiestra naipiękniej reprezentuje się występując na dużych przestrzeniach, grając i przeprowadzając paradną musztrę, co można zobaczyc na ich Facebooku. Może ktoś pomyśli, żeby zaprosić Wood & Brass Band z Goleniowa do udziału w Paradzie Pułaskiego? Z orkiestrą, jej działalnością i repertuarem można się zapoznać na stronie www.wabband.com.

ZDJĘCIA: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner