New York
43°
Cloudy
7:11 am5:05 pm EST
14mph
48%
29.84
FriSatSun
43°F
50°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Morawiecki: rząd przyjął projekt ustawy o wyrównaniu zasad przyznawania emerytur z KRUS i ZUS

20.12.2022

Rząd przyjął projekt ustawy o wyrównaniu zasad przyznawania emerytur z KRUS i ZUS – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, po 25 latach opłacania składek emerytura rolnicza nie może być niższa niż analogiczna z ZUS.

„Minimalna emerytura rolnicza po 25 latach składek nie może być niższa niż analogiczna emerytura w systemie ZUS” – oświadczył Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Jak dodał, rozwiązanie to ma kosztować „ponad 2 mld zł”.

Szef rządu dodał, że celem projektowanego rozwiązania jest „wyrównanie szans”, oraz „zwiększenie skłonności do pozostania w gospodarstwach rolnych, tak aby wieś się nie wyludniała”.

„Jesteśmy wdzięczni polskiej wsi i dlatego konsekwentnie usuwamy wszystkie wady systemowe, wszystkie nierówności, które wiążą się z traktowaniem wsi, w tym przypadku emerytur KRUS-owskich i porównując do emerytur ZUS-owskich” – powiedział.

„Musimy zabezpieczyć sprawiedliwość społeczną i równość w traktowaniu wszystkich obywateli” – zaznaczył szef rządu.(PAP)

ewes/ wkr/ pif/ pad/ amac/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY