New York
82°
Sunny
5:30 am8:14 pm EDT
5mph
28%
29.83
SatSunMon
79°F
81°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Sport

MŚ 2022 – japońscy kibice znowu posprzątali po sobie stadion

23.11.2022

Po wygranej ich ulubieńców z Niemcami (2:1) w piłkarskich mistrzostwach świata mogło im się zakręcić w głowie, ale japońscy kibice pokazali, że maniery i nawyki są ważne niezależnie od sytuacji i po zakończeniu meczu tradycyjnie posprzątali swój sektor. Tym razem na stadionie w Ar-Rajjan.

Jak świat długi i szeroki po meczu piłkarskim z tysiącami fanów trybuny pozostają zaśmiecone zużytymi tackami po jedzeniu, kubkami po napojach i innymi opakowaniami, których posprzątanie należy do obsługi obiektu. Ale nie wtedy, gdy grają „Niebiescy Samuraje”.

Ledwie japońscy piłkarze opuścili murawę, a ich sympatycy zabrali się do sprzątania zajmowanych przez siebie sektorów i miejsc na Khalifa International Stadium.

To ciągle wyjątkowe zjawisko, choć w ich wykonaniu nie powinno dziwić, gdyż podobnie było cztery lata temu w Rosji, nawet po porażce z Belgią 2:3 w 1/8 finału, choć Japonia prowadził 2:0, a decydującego gola straciła już w doliczonym przez sędziego czasie gry.

W Katarze wyczyścili swoje miejsca już tuż po niedzielnym meczu otwarcia mundialu między gospodarzami i Ekwadorem, czyli w sytuacji, gdy ich drużyna nie grała.

W Japonii czystość jest częścią kultury i jest wpajana obywatelom już od wczesnego dzieciństwa.

„Sprzątanie to sposób, w jaki Japończycy okazują dumę ze swojego stylu życia” – mówił BBC w 2018 roku w trakcie MŚ w Rosji profesor socjologii na uniwersytecie w Osace Scott North. „A sprzątanie po meczach piłkarskich to rozszerzenie podstawowych zachowań, których uczy się w szkole, gdzie dzieci sprzątają swoje sale lekcyjne i korytarze” – dodał.

Kolejną okazję do zaprezentowania swoich manier japońscy sympatycy futbolu będą mieć w niedzielę, gdy drużyna z Kraju Kwitnącej Wiśni na Ahmed bin Ali Stadium zagra z Kostaryką.(PAP)

pp/ krys/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner