New York
43°
Cloudy
6:39 am5:39 pm EST
0mph
87%
29.53
SatSunMon
41°F
41°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Sport

MŚ 2026 – „New York Times”: 104 mecze na mundialu

14.03.2023

W pierwszych piłkarskich mistrzostwach świata z udziałem 48 zespołów zostaną rozegrane 104 mecze – przekazał w wydaniu internetowym dziennik „New York Times”. We wtorek w Kigali Rada FIFA ma zatwierdzić nowy format mundialu, który w 2026 roku zorganizują wspólnie Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk.

Pierwotne założenia były takie, aby 48 uczestników zostało podzielonych na 16 grup po trzy drużyny, z których dwie awansowałyby do 1/16 finału i od tego etapu rywalizacja toczyłaby się systemem pucharowym. To łącznie przełożyłoby się na 80 spotkań w turnieju, o 16 więcej niż w dotychczasowej formule, która po raz ostatni obowiązywała w ubiegłym roku.

Już w trakcie turnieju w Katarze pojawiły się jednak informacje, że FIFA zastanawia się nad podziałem 48 reprezentacji na 12 grup po cztery, z których po dwie czołowe i osiem z najlepszym bilansem z trzecich miejsc zakwalifikowałoby się do 1/16 finału. Taki system rozgrywek oznaczałby, że do wyłonienia mistrza świata konieczne byłoby rozegranie aż 104 meczów, czyli o 40 więcej niż do tej pory, choć triumfator miałby do rozegrania tylko osiem spotkań zamiast siedmiu.

Pretekstem do ponownego przedyskutowania formuły MŚ były głosy, że w grupach trzyzespołowych drużyny rozgrywające trzecie, ostatnie spotkanie mogłyby „dogadać się” ws. wyniku, który premiowałby je obie. Za jeszcze większym rozszerzeniem systemu rozgrywania turnieju przemawiać ma też odpowiednie zwiększenie wpływów, m.in. ze sprzedaży praw do transmisji telewizyjnych.

System z czterema grupami zachwalał szef FIFA Gianni Infantino, który podczas kongresu w stolicy Rwandy ma zostać w czwartek wybrany – żaden kontrkandydat się nie zgłosił – na kolejną, czteroletnią kadencję.

„W czterozespołowych grupach często do ostatniej minuty ostatniego meczu nie wiadomo, kto awansuje. Wydaje się, że to optymalne rozwiązanie” – podkreślił Infantino.(PAP)

pp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY