New York
73°
Cloudy
5:24 am8:27 pm EDT
6mph
53%
30.02
ThuFriSat
84°F
86°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Warto przeczytać
Społeczeństwo

Muzeum i Memoriał Ofiar Komunizmu

16.01.2023
Biblioteka w Muzeum Ofiar Komunizmu ZDJĘCIA: PETER J. OBST

W swoich wykładach na temat komunizmu profesor socjologii Jordan Peterson zwraca uwagę na kilka istotnych kwestii. Od początku XX wieku komunizm został wprowadzony w prawie czterdziestu krajach, o różnych kulturach i populacjach, ale nigdy nie udało mu się stworzyć obiecanego lśniącego, robotniczego państwa dobrobytu gospodarczego i sprawiedliwości.

Peter J. Obst

Zamiast tego reżimy komunistyczne zabiły ponad 100 milionów ludzi. Państwowy totalitaryzm, działający poprzez nieprzejednane służby bezpieczeństwa, zmiażdżył duch i naruszył prawa człowieka wielu milionów innych.

Jeśli ktoś kiedykolwiek będzie potrzebował dowodów na potwierdzenie tych tez może je znaleźć w nowo otwartym Muzeum Ofiar Komunizmu. Znajduje się ono w Waszyngtonie przy McPherson Square (900 15th Street NW), zaledwie dwie przecznice od Białego Domu. Muzeum ma być pomnikiem dla ofiar i przestrogą dla tych, którzy flirtują z tą fałszywą ideologią udającą demokrację, ale sprzeczną z wartościami, które są podwaliną zachodniej kultury i cywilizacji.

Wejście do muzeum

Muzeum zostało stworzone przez Fundację Pamięci Ofiar Komunizmu, której prezesem i dyrektorem naczelnym jest były ambasador USA przy ONZ w Genewie, Andrew Bremberg. Fundacja jest instytucją non-profit zajmującą się edukacją i badaniami historycznymi, utworzoną jednomyślnym aktem Kongresu 17 grudnia 1993 roku. Muzeum Ofiar Komunizmu zostało otwarte 13 czerwca 2022 roku przy wsparciu wielu narodów, którym udało się zreformować swoje rządy po upadku muru berlińskiego 18 listopada 1989 roku. Wśród sponsorów jest także Polska Fundacja Narodowa z siedzibą w Warszawie.

Obraz Nikołaja Getmana

W muzeum znajdują się trzy główne galerie. Pierwsza dotyczy stworzenia komunizmu na wzór sowiecki – przez Lenina i przedstawia jego rozprzestrzenianie się przed i po I wojnie światowej. Wśród eksponatów można znaleźć polski wątek, a mianowicie informacje o tym, jak za marszałka Piłsudskiego Polska powstrzymała marsz Armii Czerwonej na zachód.

W drugiej galerii znajdują się eksponaty dotyczące terroru Stalina, jego kultu jednostki, głodu na Ukrainie „Hołodomoru” i Zbrodni Katyńskiej.

Posąg Bogini Demokracji stworzony przez Thomasa Marsha

Wreszcie trzecia galeria pokazuje, jak różne kraje i społeczeństwa opierały się tej ideologii za pomocą ruchów społecznych, takich jak Praska Wiosna, Polska Solidarność i Protesty na placu Tiananmen.

Wśród wielu interesujących eksponatów, szczególne miejsce zajmuje odtworzony przez Thomasa Marsha posąg Bogini Demokracji, który został wzniesiony przez chińskich studentów podczas protestów w 1989 roku. Memoriał o tej tematyce, Pomnik Ofiar Komunizmu, znajduje się na skrzyżowaniu alei Massachusetts i New Jersey oraz G Street, NW, dwie przecznice od Union Station i z widokiem na Kapitol Stanów Zjednoczonych.

Obraz Nikołaja Getmana

Kolejnymi eksponatami, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę jest Kolekcja Obrazów z Gułagu autorstwa Nikołaja Getmana, który spędził osiem lat jako więzień w tym okrutnym systemie łagrów. Getman ukończył Szkołę Sztuk Pięknych w Khakhovie i był zawodowym artystą. Służył w Armii Czerwonej podczas II wojny światowej, ale po zwolnieniu z wojska został aresztowany za „antyradziecką propagandę i agitację”. Po wyjściu na wolność w 1953 roku pracował potajemnie nad stworzeniem obrazów dokumenujących okrutność tych obozów. Jego prace zostały wystawiane dopiero w 1993 roku. Zmarł w 2004 roku po długiej chorobie w wieku 86 lat.

Fragment wystawy

Muzeum Ofiar Komunizmu oferuje także programy edukacyjne. W sali konferencyjnej odbywają się wykłady, a prelegenci są wysyłani na spotkania z różnymi grupami społecznymi. Celem muzeum jest głównie upamiętnianie ofiar tej ideologii oraz ujawnianie wszelkich zbrodni komunizmu – tych z przeszłości, ale i z teraźniejszości. Muzeum ma także inspirować wszystkie pokolenia do zrozumienia, czym jest komunizm i przeciwstawienia się jego złu.

Więcej informacji o Muzeum Ofiar Komunizmu można znaleźć na stronie internetowej: https://vocmuseum.org/

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner