New York
61°
Fair
6:12 am7:37 pm EDT
9mph
43%
30.17
ThuFriSat
52°F
55°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska
Polonia

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala 13. konkursu „Być Polakiem”

02.08.2022

Dzieci, młodzież oraz nauczyciele ze szkół polonijnych na całym świecie zostali we wtorek nagrodzeni podczas gali 13. konkursu „Być Polakiem”, która odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie.

Uczniowie przygotowywali na konkurs prace w jednym z trzech formatów: pracy plastycznej, pracy literackiej w języku polskim lub filmu wideo o konkretnej tematyce. Przedmiotem konkursu dla nauczycieli było natomiast przygotowanie konspektu lekcji gramatycznej.

Podczas gali laureatom wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wśród wyróżnionych były osoby m.in. z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Ukrainy, Bułgarii, Włoch i Kazachstanu.

W imieniu nagrodzonych głos zabrała m.in. Victoria Billack (USA), która powiedziała: „Jesteśmy młodymi ludźmi ze wszystkich stron świata. Każdy z nas ma inny charakter, kolor skóry, kulturę. Każdy z nas ma coś, co nas łączy – miłość do Ojczyzny i język polski, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Będziemy te cenne skarby nosić i pielęgnować w sobie zawsze, aż do końca naszej ziemskiej wędrówki”.

„Chociaż pochodzimy z różnych państw, kultur i światów łączy nas Polska” – podkreśliła.

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konkursu „Być Polakiem” Joanna Fabisiak (posłanka KO) powiedziała, że uczestnicy konkursu są nadzieją Polski. Wskazała, że mają oni zobowiązanie do tego, żeby troszczyć się o Polskę, o flagę. „Nie zapomnijcie o tym spotkaniu z Polską, bo my po to organizujemy ten konkursu, żebyście wy się bardziej poczuli Polakami, związali z Polską. O to was prosimy, na to liczmy. I wierzymy, że tak będzie” – mówiła Fabisiak.

Do uczestników uroczystości list skierowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek – wspominając spotkania z laureatami poprzednich konkursów, podkreśliła, że utwierdziły ją w przekonaniu, że „ci wspaniali młodzi ludzie są nie tylko integralną częścią naszej wspólnoty narodowej, lecz przede wszystkim mocnym atutem i wielkim kapitałem Polski na świecie”.

„świadectwem tego są piękne i wzruszające konkursowe prace” – napisała marszałek Witek. „Przelane na papier emocje, uczucia i obserwacje, a także niezwykle trafne osobiste refleksje na temat patriotyzmu i własnej tożsamości, stanowią znamienny dowód na to, że bez względu na miejsce zamieszkania serca Polaków biją jednym rytmem” – podkreśliła.

Zwracając się do osób, które wzięły udział w konkursie marszałek Witek przyznała, że „podziwia ich talent i zaangażowanie, a przede wszystkim chęć poznania i zrozumienie Ojczyzny swoich przodków”.

„Głęboko przy tym wierzę, że zgłębiając polską historię, tradycję, kulturę i współczesną rzeczywistość, umacniać będziecie autentyczną dumę ze swojej tożsamości i już niebawem staniecie się niezastąpionymi ambasadorami RP w każdym z zamieszkanych przez was krajów, rozsianych po całym świecie” – dodała.

List marszałek Witek odczytał sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Michał Dziedziczak.

List do uczestników gali skierował także marszałek Senatu Tomasz Grodzki. „Jestem pod wielkim wrażeniem nadesłanych przez was prac, waszej dociekliwości i wrażliwości oraz pasji tworzenia. Pokazaliście w sposób niezwykle wzruszający wasze osobiste przywiązanie do polskości. Jestem przekonany, że udział w tym konkursie pomógł wam w lepszym poznaniu Polski, naszej kultury i historii” – napisał marszałek Grodzki.

Ocenił, że konkurs nie jest ważny tylko dla młodych, ale też dla dorosłych. „Kiedy bowiem przejmiecie od nas pałeczkę w sztafecie pokoleń, poniesiecie w swoich sercach polskość i naszą ojczyznę i będziecie jej najlepszymi ambasadorami na całym świecie, a my z dumą i optymizmem, będziemy patrzeć, jak idziecie swoją własną drogą” – dodał Grodzki, w liście odczytanym przez zastępcę szefa Kancelarii Senatu Jarosława Stolarczyka.

Galę uświetniły występy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz nagrodzonych dzieci.

13. konkurs „Być Polakiem” zorganizowała fundacja „Świat na Tak”. Hasło wydarzenia brzmiało: „Mieszkasz poza Polską. Twoje serce jest w Polsce”. Na konkurs wpłynęło ponad 1200 prac z 37 krajów.

Celem konkursu „Być Polakiem” jest uświadamianie i umacnianie tożsamości narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych, które pozwolą na przygotowanie do pełnienia roli „ambasadora polskości” w kraju zamieszkania. Z kolei Konkurs dla nauczycieli ma na celu promocję atrakcyjnych dla uczniów sposobów prezentacji wiedzy o języku polskim oraz zwrócenie uwagi nauczycieli na ważność nauczania gramatyki języka polskiego. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner