New York
64°
Sunny
5:24 am8:25 pm EDT
2mph
56%
29.77
SatSunMon
79°F
81°F
75°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Nowy Jork

Nabożeństwo w intencji ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie w Nowym Jorku

20.11.2022

W Nowym Jorku w katedrze św. Patryka odbyła się w sobotę uroczysta modlitwa z okazji rocznicy Wielkiego Głodu 1932-1933, informuje Ukrinform.

Przed nabożeństwem Ukraińcy z Nowego Jorku przeszli w wielokilometrowym marszu przez Manhattan z niebiesko-żółtymi flagami i patriotycznymi hasłami, relacjonuje Ukrinform.

Lider demokratycznej większości w Senacie USA Chuck Schumer, przypominając w swoim przemówieniu, że jego przodkowie pochodzili z Czortkowa w obwodzie tarnopolskim, podkreślił: „Hołodomor był ludobójstwem narodu ukraińskiego”.

„Stalin dążył do zniszczenia narodu ukraińskiego i ducha ukraińskiego, ale on i reżim sowiecki zginęli, a naród ukraiński żyje. Tak jak Stalin przeliczył się w swoich planach, tak samo przeliczy się Putin” – powiedział senator.

Zwrócił uwagę na znaczenie zwiększenia pomocy USA dla Ukrainy, zwłaszcza wojskowej. Zaapelował także do Ukraińców w Ameryce o wywarcie presji na tych senatorów z Partii Republikańskiej, którzy nie podzielają tego stanowiska Demokratów i większości Republikanów.

„Niech żyje naród ukraiński!” – zakończył swoje wystąpienie Schumer.

Stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca zauważył, że ukierunkowany głód pozostaje bronią Kremla, tak jak 90 lat temu. „Tym razem jest używany nie tylko na Ukrainie, ale także na całym świecie, w tym w najbardziej wrażliwych krajach Afryki i Azji” – zaznaczył.

Dyplomata przypomniał, że według ONZ 828 mln ludzi na świecie boryka się obecnie z problemem głodu. Ponadto dla wielu z nich przyczyną cierpienia jest rosyjska inwazja na Ukrainę, która doprowadziła do niedoboru żywności.(PAP)

wr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

banner