New York
50°
Partly Cloudy
6:19 am7:33 pm EDT
17mph
62%
29.55
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Nancy Pelosi: Chiny nie mogą zabraniać światowym przywódcom podróży na Tajwan

03.08.2022

Biuro przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi wydało w środę oświadczenie, w którym napisano, że Chiny nie mogą zabraniać światowym przywódcom, ani nikomu innemu, podróży na Tajwan. Wizyta Pelosi w Tajpej wywołała agresywną reakcję Pekinu.

„Niestety Tajwanowi uniemożliwiono uczestniczenie w globalnych spotkaniach, w tym ostatnio (na forum) Światowej Organizacji Zdrowia, ze względu na obiekcje Komunistycznej Partii Chin” – głosi oświadczenie Pelosi.

„O ile jednak Chiny mogą uniemożliwić Tajwanowi wysyłanie przywódców na globalne fora, to nie mogą jednak zabronić światowym przywódcom podróży na Tajwan” – napisała szefowa niższej izby Kongresu USA.

W trakcie 19-godzinnej wizyty na Tajwanie Pelosi spotkała się z między innymi z prezydent Tsai Ing-wen, wiceprezydentem Lai Ching-te, ministrem spraw zagranicznych Josephem Wu oraz zastępcą przewodniczącego Juanu Legislacyjnego (parlamentu) Tsai Chi-changiem.

Pekin potępił we wtorek wizytę Pelosi na Tajwanie, określając ją jako „poważną prowokację” i „igranie z ogniem”. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ogłosiła, że przeprowadzi wokół wyspy ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji. (PAP)

fit/ ap/

arch.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner