New York
43°
Clear
7:00 am4:29 pm EST
4mph
64%
30.16
SatSunMon
59°F
54°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

Nancy Pelosi: nasza solidarność z Tajwanem jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek 

02.08.2022

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, która przybyła we wtorek do Tajpej, powiedziała po wylądowaniu, że solidarność Stanów Zjednoczonych z Tajwanem „jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek”.

„Nasze rozmowy z przywódcami Tajwanu skoncentrują się na zapewnieniu ich o poparciu USA dla naszego partnera i promowaniu wspólnych interesów, włącznie z zabieganiem o rozwój wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku” – oznajmiła Pelosi.

Podkreśliła, że jej wizyta na Tajwanie nie stanowi „zaprzeczenia” amerykańskiej polityki wobec Chin.

Wtorkowa wizyta delegacji Kongresu na Tajwanie oznacza wsparcie Stanów Zjednoczonych dla tajwańskiej demokracji, ale nie stanowi zmiany polityki USA – oznajmiła przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi w oświadczeniu wydanym przez jej biuro po wylądowaniu amerykańskiej delegacji na czele z Pelosi na lotnisku w Tajpej.

„Wizyta naszej delegacji Kongresu na Tajwanie honoruje niezachwiane wsparcie Ameryki dla żywej demokracji Tajwanu” – napisano w komunikacie.

Pelosi zapowiedziała, że rozmowy z władzami Tajwanu będą dotyczyć wsparcia USA oraz promocji wspólnych interesów i „wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku”. Zaznaczyła też, że solidarność z Tajwańczykami jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek, w czasie kiedy „świat stoi przed wyborem między autokracją i demokracją”.

Przewodnicząca izby niższej Kongresu zaznaczyła jednocześnie, że jej wizyta – jedna z wielu dotychczasowych delegacji kongresmenów na wyspę – nie stanowi zmiany polityki USA, uznającej zasadę „jednych Chin”. „Stany Zjednoczone nadal sprzeciwiają się jednostronnym wysiłkom, by zmienić status quo” – dodała.

Pelosi, trzecia osoba w konstytucyjnej hierarchii USA, jest najwyższym rangą przedstawicielem władz Stanów Zjednoczonych, który odwiedził Tajwan od 1997 roku, kiedy wizytę złożył ówczesny spiker Izby Newt Gingrich. Do wizyty dochodzi mimo chińskich gróźb odpowiedzi wojskowej oraz początkowego sprzeciwu dla wizyty ze strony Pentagonu.

(PAP)

fit/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00