New York
70°
Partly Cloudy
5:28 am8:18 pm EDT
8mph
50%
29.8
WedThuFri
77°F
72°F
77°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

Nancy Pelosi: wizyta prezydenta Zełenskiego w Waszyngtonie jest jak wizyta Churchilla w 1941 roku

21.12.2022

Prezydent Zełenski robi dziś to, co zrobił Winston Churchill w grudniu 1941 roku, wzywając Amerykę do pomocy w walce z tyranią – powiedziała w środę spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi podczas spotkania z prezydentem Ukrainy w Kongresie. Wyraziła też nadzieję, że Kongres uchwali do piątku nowy pakiet środków dla Ukrainy w wysokości 45 mld dol.

Witając Zełenskiego w Kongresie, Pelosi wspomniała, że jej ojciec był kongresmenem, kiedy w grudniu 1941 r. przemówienie w nim wygłosił brytyjski premier Winston Churchill.

„On wzywał Amerykę, by pomogła w walce z tyranią i powiedział wtedy, że Brytyjczycy wykonują najszlachetniejszą pracę na świecie, nie tylko broniąc swoich domów, ale sprawy wolności w każdym kraju. To jest dokładnie to, co robią Ukraińcy” – powiedziała Pelosi.

Wyraziła też nadzieję, że Kongres uchwali w ciągu 48 godzin nowy pakiet środków dla Ukrainy w wysokości 45 mld dol., w ramach ustawy budżetowej. Pakiet zawiera ponad 13 mld dolarów pomocy gospodarczej i ponad 20 mld pomocy wojskowej.

Zełenski zapowiedział, że w swoim przemówieniu przed połączonymi izbami Kongresu zwróci się do Amerykanów po angielsku, by podziękować im za wsparcie.

„To bardzo ważne, że Kongres jest przyjacielem Ukrainy” – dodał.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner