New York
61°
Cloudy
6:39 am7:20 pm EDT
13mph
87%
29.52
SunMonTue
52°F
59°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork
Ameryka

Nastolatek z New Jersey w areszcie pod zarzutem grożenia Żydom

12.11.2022

Policja aresztowała w czwartek 18-letniego Omara Alkattoula pod zarzutem grożenia atakiem na synagogi w New Jersey. Wywołało to alarm i zaostrzenie środków bezpieczeństwa w całym stanie.

Alkattoul stanął przed federalnym sądem w New Jersey pod zarzutem zamieszczania gróźb w internecie. Według dokumentów sądowych pisał w mediach społecznościowych o planach atakowania Żydów w imieniu Państwa Islamskiego kontrolującego dużą część Iraku i Syrii. Chciał ich zabijać w zemście za śmierć muzułmanów.

Sędzia odmówił zwolnienia podejrzanego za kaucją.

Alkattoul skarżył się na złe traktowanie muzułmanów w Palestynie, Syrii, Afryce Zachodniej i Azji Południowej. Zadeklarował, że jest bojownikiem. Jego zdaniem, a także jak podkreślił – w opinii wielu muzułmanów synagoga stanowi dobry cel.

Reuters przypomina, że agenci specjalni FBI zlokalizowali Alkattoula w zeszłym tygodniu po tym, jak biuro w Newark wydało nietypowe ostrzeżenie o wiarygodnym zagrożeniu dla synagog w całym New Jersey.

Alkattoul zeznał, że przeprowadzenie ataku było możliwe, ale nie chciał działać natychmiast. Była to, wyjaśniał, tylko gra.

Nie jest jasne, czy wśród osób, do których dotarła wiadomość od nastolatka, był tajny funkcjonariusz organów ścigania.

„W przypadku skazania nastolatkowi grozi maksymalny wyrok pięciu lat więzienia i grzywna w wysokości 250 tys. dolarów” – zaznaczył Reuters.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne