New York
52°
Clear
6:58 am5:21 pm EST
7mph
36%
30.26
ThuFriSat
54°F
55°F
46°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Niemcy: Bilans sylwestra w Berlinie: 33 rannych policjantów i strażaków, 103 osoby zatrzymane

01.01.2023

„W całym mieście doszło do zmasowanych ataków na funkcjonariuszy i służby ratunkowe, których intensywności nie da się porównać z poprzednimi latami” – napisała w podsumowaniu sylwestrowej nocy berlińska policja. W sumie rannych zostało 33 policjantów i strażaków. Zatrzymano 103 osoby.

18 policjantów zostało rannych, w tym jeden ciężko. Straż pożarna poinformowała o 15 rannych funkcjonariuszach, z których jeden musiał trafić do szpitala. Policjanci i strażacy byli atakowani materiałami pirotechnicznymi i innymi niebezpiecznymi przedmiotami.

Aresztowano 103 osoby, 98 mężczyzn i pięć kobiet. Zarzuca się im podpalenie, naruszenie ustawy o materiałach wybuchowych, naruszenie spokoju i napaść na funkcjonariuszy organów ścigania – relacjonuje w niedzielę portal dziennika „Tagessspiegel”.

„Przemoc, jakiej nasi koledzy musieli doświadczyć jest nie do zniesienia. Zadaniem całego społeczeństwa jest jednoznaczne przeciwdziałanie temu” – oświadczyli szefowa berlińskiej policji Barbara Slowik i jej zastępca Marco Langner.

Burmistrz Berlina Franziska Giffey „zdecydowanie potępiła” ataki. „Poziom przemocy i zniszczenia (…) głęboko mną wstrząsnął. To szkodzi naszemu miastu, wywołuje strach i przerażenie i nie ma nic wspólnego z uroczystym witaniem Nowego Roku” – napisała Giffey na Twitterze. 

W Berlinie ostatniej nocy doszło do wielu incydentów związanych z sylwestrowymi fajerwerkami. Od godziny 19 w sobotę wieczorem berlińska straż pożarna była w „sylwestrowym stanie wyjątkowym”. Do rana w metropolii berlińskiej naliczono około 1 700 operacji. Berlińska policja odnotowała znacznie więcej operacji niż w ostatnich dwóch latach.

W poprzednich latach w Niemczech sprzedaż fajerwerków była zakazana z powodu pandemii Covid-19. Sprzedaż ruszyła ponownie dwa dni przed końcem roku.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY