New York
63°
Fog
6:45 am6:50 pm EDT
18mph
92%
29.99
MonTueWed
63°F
63°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Niemcy: W wypadku polskiego autokaru poszkodowane 53 osoby

09.05.2023

W wypadku polskiego autokaru, do którego doszło we wtorek na autostradzie nr 12 w Niemczech, poszkodowane zostały 53 osoby. Wszystkie są Polakami – poinformował PAP mł. asp. Mateusz Sławek z zespołu prasowego lubuskiej policji.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. uruchomiono centrum operacyjne w celu wymiany informacji ze stroną niemiecką.

„Z przekazanych nam informacji wynika, że bezpośrednio po wypadku sześć najciężej rannych osób pogotowie od razu zabrało do szpitali. Pozostałych, mniej poszkodowanych przemieszczono w bezpieczne miejsce, gdzie opatrzono i sprawdzono stan ich zdrowia. Niemieccy medycy podjęli decyzję, o przewiezieniu ich wszystkich na profilaktyczne badania do szpitali” – powiedział PAP Sławek.

Poszkodowani trafili do kilku szpitali w Berlinie oraz dodatkowo we Frankfurcie nad Odrą i Bad Saarow. Na razie nie zapadła decyzja, by kogokolwiek przewozić z niemieckich szpitali do placówek w naszym kraju. Sławek zaznaczył, że jeśli zajdzie taka konieczność, lubuska policja jest gotowa do pomocy w zorganizowaniu takich transportów.

„Wśród poszkodowanych są sami obywatele naszego kraju, to osoby dorosłe. Jechali oni do pracy w jednej z firm w pobliżu Berlina. Autokar należy do przewoźnika z województwa lubuskiego. Jego pasażerowie także są z tego regionu. Do autokaru wsiadali w różnych miejscowościach” – powiedział Sławek.

Do wypadku doszło we wtorek około 12.30, na 6. kilometrze niemieckiej autostrady nr 12 między węzłami Storkow i Fuerstenwalde (Brandenburgia).

Na miejsce wypadku pojechało kilku lubuskich policjantów ruchu drogowego, by wspierać poszkodowanych i pomóc niemieckim służbom. Funkcjonariusze ci zakończyli już swoją misję.

W związku z wypadkiem w KWP w Gorzowie Wlkp. została uruchomiona specjalna infolinia pod numerem 47 791 11 49 dla bliskich poszkodowanych. Podobną infolinie uruchomiła storna także niemiecka pod nr: +49 336 156 81612.(PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ jann/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY