New York
48°
Fog
7:02 am4:29 pm EST
9mph
90%
29.96
MonTueWed
54°F
46°F
45°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Warto przeczytać
Polonia

Niezapomniany Bankiet Marszałkowski

04.10.2023
Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2023 otrzymał od Komitetu Głównego Parady Pułaskiego medal z wizerunkiem gen. Kazimierza Pułaskiego. Na zdjęciu (od lewej): Franciszek Piwowarczyk z żoną Agatą, Jadzia Kopala i Richard Zawisny / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego bankietu i mam nadzieję, że podobną opinię mają wszyscy goście, a z tego co słyszę, to tak jest, takie są fakty” – podkreślił w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2023 Franciszek Piwowarczyk.

Wojtek Maślanka

Doroczny Bankiet Marszałkowski odbył się w sali balowej pięknego lokalu Venetian w Garfield, NJ. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a po jego zakończeniu niemal każdy uczestnik podkreślał, że był ogromnie zadowolony z jego przebiegu. Wiele osób stwierdziło też, że mają nadzieję, iż to bardzo ważne wydarzenie marszałkowskie na stałe będzie już gościło w tym miejscu.

„Sukces dzisiejszego bankietu zawdzięczamy zarówno osobom odpowiedzialnym za jego przygotowanie, jak i Polonii, którą miałem okazję poznać odwiedzając różne kontyngenty w New Jersey, Nowym Jorku i Connecticut. Wszyscy dopisali, więc myślę, że są także mocno zmotywowani i nie tylko przyszli się dzisiaj dobrze zabawić, ale przede wszystkim chcą pokazać Amerykanom, że Polonia jest mocna i jej głos jest ważny” – stwierdził Franciszek Piwowarczyk.

W tegorocznym Bankiecie Marszałkowskim wzięło udział ponad 720 osób / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Radości nie kryła również przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Bankietu, która była odpowiedzialna za jego przygotowanie i przebieg.

„Ten bankiet to dla nas ogromny sukces, ponieważ nie tylko dopisała frekwencja, ale także wszyscy wspaniale się bawili. Mieliśmy ponad 720 osób i tak dużej liczby gości nie pamiętam od czasu, gdy Wielkim Marszałkiem był Darek Knapik w 2011 roku. Całość upiększył nam swoim występem Sławomir, którego – jak było widać – publiczność uwielbia. Tak więc bardzo się cieszę. Mam wiele nieprzespanych nocy, wzięłam pięć dni urlopu z pracy, żeby wszystko dobrze ogarnąć, ale dzisiaj podsumowując ten bankiet wiem, że warto było. Odnieśliśmy wielki sukces, o czym świadczyły opinie gości, którzy twierdzili, że są bardzo zadowoleni” – powiedziała z dumą Jadzia Kopala. Dodała, że ma nadzieję, iż za rok ponowne Bankiet Marszałkowski odbędzie się w tym miejscu, a do tańca znów będzie grał Simone Band.

Członkowie Komitetu Głównego Parady Pułaskiego / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Dla Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego ta liczna frekwencja i świetny nastrój wśród uczestników bankietu to dobry znak przed zbliżającą się biało-czerwoną manifestacją Polonii na Piątej Alei.

„Jeśli tylko pogoda będzie odpowiednia, a na to liczymy, to myślę, że także Polonia dopisze. Dlatego też serdecznie wszystkich zapraszam i myślę, że będziemy razem dumnie maszerować, oraz że wszystko wyjdzie według planu” – dodał Franciszek Piwowarczyk.

Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2023 Franciszek Piwowarczyk zaprosił wszystkich do czynnego udziału w biało-czerwonej manifestacji Polonii na Piątej Alei / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

CZĘŚĆ OFICJALNA

Podobnie jak w latach wcześniejszych Bankiet Marszałkowski prowadziła Aleksandra Słabisz, której towarzyszył Ryszard Mazur. Uroczystość rozpoczęła się od wniesienia sztandarów przez New Jersey State Police Color Guard, co podkreśliło fakt, że tegoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego jest wysoko postawionym oficerem, posiadającym stopień pułkownika i pełniącym funkcję zastępcy szefa w Departamencie Policji w Irvington, NJ.

Powagi i patriotycznego charakteru całości nadały hymny narodowe – polski i amerykański – które odśpiewała Daria Niebrzydowska. Również ona wraz z siostrą Moniką na zakończenie odśpiewała patriotyczno-religijne pieśni „Boże coś Polskę” oraz „God Bless America”.

Hymny narodowe odśpiewała Daria Niebrzydowska / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

W trakcie części oficjalnej miała również miejsce prezentacja Głównego Komitetu Parady Pułaskiego, a także byłych Wielkich Marszałków, obecnych na tegorocznym bankiecie. Później nastąpiła seria przemówień i wystąpień zarówno ze strony organizatorów parady, jak i zaproszonych gości, a przede wszystkim Wielkiego Marszałka 2023 Franciszka Piwowarczyka.

Tegoroczny przywódca biało-czerwonej manifestacji polskości na Piątej Alei po swoim wystąpieniu otrzymał z rąk przewodniczącego Komitetu Głównego Parady Pułaskiego Richarda Zawisnego oraz przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego Bankietu Jadzi Kopali specjalny medal z wizerunkiem gen. Kazimierza Pułaskiego.

Przedstawiciele zarządu SWAP wręczyli Wielkiemu Marszałkowi Parady Pułaskiego 2023 Medal Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej. Od lewej: Zygmunt Bielski, Tadeusz Antoniak, Helena Knapczyk, Franciszek Piwowarczyk i Jerzy Leśniak / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Również przedstawiciele zarządu SWAP wręczyli mu odznaczenie – Medal Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej. Wielki Marszałek 2023 otrzymał także gratulacje od amerykańskich polityków i przedstawicieli lokalnych władz. Wśród nich byli: burmistrz Garfield Richard Rigoglioso, były senator stanowy i zarazem Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2004 Raymond Leśniak oraz Thomas Duch, administrator Bergen County i jednocześnie Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2018, który prócz gratulacji wręczył Franciszkowi Piwowarczykowi specjalną proklamację wydaną przez Bergen County Executive.

Osoby nagrodzone przez Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego 2023 Franciszka Piwowarczyka dyplomami i medalami marszałkowskimi / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Bardzo ważnym elementem dorocznego bankietu była prezentacja lokalnych marszałków i towarzyszących im Miss Polonii poszczególnych kontyngentów, która zakończyła się polonezem. Na zakończenie części oficjalnej ks. kanonik Andrzej Ostaszewski, proboszcz parafii św. Kazimierza Królewicza w Newark, odmówił krótką modlitwę i udzielił wszystkim błogosławieństwa. Natomiast w części artystycznej piękne polskie tańce ludowe zaprezentowali tancerze z Polish American Folk Dance Company.

Całość uatrakcyjnił krótki występ polskiej gwiazdy scenicznej – Sławomira. Przy jego muzyce na parkiecie pojawili się liczni fani, którzy zarówno tańczyli, jak i śpiewali wraz z nim jego przeboje. Później uczestników Bankietu Marszałkowskiego doskonale bawił zespół Simone Band, którego muzyka sprawiła, że parkiet był pełny do samego końca imprezy.

Występ Sławomira wzbudził wiele entuzjazmu / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

WYGŁOSZONE PRZEMÓWIENIA

Jako pierwszy głos zabrał ks. Feliks Marciniak, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington, NJ, który wygłosił krótką modlitwę błagalną związaną ze zbliżającą się Paradą Pułaskiego.

„Użycz nam hojnie łaski bycia prawdziwą wspólnotą w czasie oczekiwana na 86. manifestację polskości w kraju, w którym żyjemy. Dodaj nam ducha entuzjazmu i radości, gdy będziemy reprezentować naszą wielką kulturę i historię tego dnia” – mówił kapłan podkreślając, że od lat jest to wielkie święto kolejnych pokoleń polskich emigrantów oraz ich dzieci i przyjaciół.

„Niech tegoroczna parada pod przewodnictwem Wielkiego Marszałka Franciszka Roberta Piwowarczyka będzie manifestacją naszej dumy narodowej” – dodał ks. Feliks Marciniak.

Prezentacja lokalnych marszałków i Miss Polonii jest jednym z głównych elementów Bankietu Marszałkowskiego / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Kolejne przemówienie wygłosiła Jadzia Kopala, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Bankietu. Podziękowała wszystkim za liczy udział w tym dorocznym wydarzeniu oraz za zaangażowanie w jego przygotowanie. Słowa wdzięczności skierowała także do sponsorów oraz do właścicieli i pracowników lokalu Venetian, za świetną współpracę i obsługę.

„W szczególny sposób pragnę podziękować wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu dzisiejszej uroczystości. Dziękuję naszym sponsorom, przyjaciołom i rodzinie – bez waszej pomocy ten ogrom pracy na rzecz Polonii nie byłby możliwy do wykonania” – dodała na zakończenie Jadzia Kopala.

Poloneza tańczyli wszyscy marszałkowie i Miss Polonii / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Głos zabrał również Richard Zawisny, który przybliżył zasługi patrona parady, podziękował sponsorom za jej wsparcie oraz zachęcił wszystkich do licznego udziału w październikowym święcie Polonii na Piątej Alei.

„To jest taki moment, podczas którego cała Polonia spotyka się, by oddać cześć gen. Kazimierzowi Pułaskiemu” – zaznaczył przewodniczący Komitetu Głównego.

Przemówienie wygłosił także konsul generalny Adrian Kubicki. Przedstawiciel polskich władz zwrócił uwagę, że Parada Pułaskiego to wydarzenie, które tworzą wszyscy jej uczestnicy, od organizatorów poprzez osoby maszerujące Piątą Aleją po ludzi przyglądających się jej z boku. Dlatego też podziękował za pielęgnowanie tego biało-czerwonego święta Polonii oraz za przekazywanie wartości patriotycznych kolejnym pokoleniom polskich emigrantów mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

Konsul Generalny Adrian Kubicki przekazał uczestnikom Bankietu Marszałkowskiego pozdrowienia od Pary Prezydenckiej / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Każdego roku, wspólnie tworzymy historyczne wydarzenie, które powoduje, że my czujemy się jeszcze bardziej dumni z tego, że jesteśmy Polakami, ale też z tego, że widzą nas inni. Dzięki temu Amerykanie i nasi sąsiedzi widzą w nas to co najpiękniejsze” – podkreślił Adrian Kubicki. Przekazał też uczestnikom bankietu pozdrowienia od pary prezydenckiej, która w ostatnich dniach gościła w Nowym Jorku.

Następne przemowę wygłosił Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2023. Nawiązał w nim do przewodniego hasła towarzyszącego tegorocznej biało-czerwonej manifestacji na Piątej Alei: „Polska i Ameryka w obronie wolności”. Wspomniał o poświęceniu patrona parady i jego zasługach dla Stanów Zjednoczonych, a także o znaczeniu polskiego dziedzictwa narodowego w Ameryce. Podkreślił również, że dzięki temu jest dumny, że jestem Polakiem. Wyraził też wdzięczność przywódcom lokalnych kontyngentów, sponsorom parady i wszystkim osobom zaangażowanym w jej przygotowanie oraz przebieg.

Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2023 Franciszek Piwowarczyk z żoną Agatą, synem Kevinem i rodzicami / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Dziękuję, że jesteście z nami, dziękuję za wsparcie i wszystko, co robicie dla Polonii” – podkreślił Franciszek Piwowarczyk. Najbardziej zasłużonym wręczył dyplomy z medalami marszałkowskimi, które wybił specjalnie na tę okoliczność. Zachęcił również wszystkich do licznego udziału w Paradzie Pułaskiego, która już w niedzielę, 1 października przejdzie głównym traktem świata – manhattańską Piątą Aleją.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00