Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Niezwykły wieczór muzyczno-malarski

31.01.2024
Małgorzata Staniszewska i towarzyszący jej zespół

Elżbieta Popławska

Galeria Centrum Polsko-Słowiańskiego przeistoczyła się w sobotę, 20 stycznia, w orginalny amerykański klub jazzowy, w którym oprócz doskonałego jazzu w wykonaniu solistki Małgorzaty Staniszewskiej, można było obejrzeć obrazy utalentowanego polskiego artysty Bogdana Kujawskiego.

W pierwszej części wieczoru wybitna polsko-amerykańska jazzmanka Małgorzata Staniszewska zaprezentowała się w godzinnym koncercie wraz nowojorskimi muzykami. Oryginalna transkrypcja standardów jazzowych i ciekawy zestaw muzyków – światowej klasy artystów – zachwyciły tłumnie przybyłych. Pani Małgorzata wykonała m.in. utwór do wiersza Norwida pt. „Coraz to z ciebie jako drzazgi smolnej” – za zgodą Stana Borysa, który był obecny na występie i który przed laty tę piosenkę śpiewał. Solistka zachwyciła swoim wyjątkowym wykonaniem. Ze sceny popłynęły też podziękowania i brawa dla legendarnego Stana Borysa. Klamrą spinającą cały występ był zapewne imponujący skład muzyków, który pani Małgorzata zaprosiła do współpracy: David Kikoski – światowej sławy pianista, laureat Grammy 2011, Stacy Dillard – saksofon, Daniel Sky – trąbka, Alex Apolo Ayala – kontrabas, Curtis Mcphatter Jr – perkusja. Tego wieczoru Małgosia Staniszewska obchodziła swoje urodziny, więc po koncercie była okazja na celebracje i oczywiście wspólne „100 lat” dla jubilatki.

Przy torcie dla jubilatki stoją (od lewej): Stan Borys, Małgorzata Staniszewska, pianista David Kikoski i pani Nowak

W drugiej części wieczoru publiczność miała okazję poznać artystę Bogdana Kujawskiego i kobiety, które go inspirują, bo wystawa nosiła tytuł „She”.

Bogdan Kujawski z żoną

Bogdan Kujawski w Polsce miał dwie wystawy indywidualne (1996, 1997). Od 1998 r. mieszka w Nowym Jorku. Jego prace wystawiane były w Konsulacie Generalnym RP i Europejskiej Galerii na Staten Island. Od początku swojej kariery artystycznej aktywnie współpracuje z wieloma fundacjami. Obecnie z Fundacją Charytatywną Belvedere, która wspiera dzieci w Polsce i USA. Artysta mówi o sobie, że „maluje, aby uchwycić ten moment w życiu kobiety, który jest jedyny i niepowtarzalny”. „Fotograf robi kilka zdjęć, aby wybrać to najlepsze, a ja staram się, aby to moje ujęcie było to jedyne – wyjaśnia i dodaje: – Kobieta (…) piękno samo w sobie, to Ona kusi, prowokuje. Moim zamysłem jest namalować piękno (kobietę), która będzie pochwałą dla Stwórcy za dar stworzenia.

Bogdan Kujawski na tle swoich obrazów

Po prezentacji obrazów artysta zaprosił publiczność na poczęstunek – przygotowany przez rodzinny zapewne, artystyczny catering. Wyglądał bajkowo i tak samo smakował!

To był ciekawy i orginalny wieczór zorganizowany przez CP-S, prezentujący wartości artystyczne z dwóch różnych płaszczyzn – muzycznej i malarskiej – jako łączną cząstkę wielokulturowości, którą odnajdujemy na nowojorskim rynku.

ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY