„Zaprezentujemy szeroki repertuar obejmujący utwory klasyczne, współczesne, a także polskie pieśni ludowe i rozrywkowe – zapowiada w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Beata Borowicz, założycielka i dyrygentka chóru Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego „Non Serio”. – Chcemy, aby nasza muzyka była zarówno hołdem dla polskiego dziedzictwa, jak i przyniosła radość oraz wzruszenie publiczności” – dodała nasza rozmówczyni zachęcając wszystkich do obejrzenia ich występów.
Chór Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego „Non Serio” działa od 1990 roku. Pani Beato proszę przybliżyć jego początki. Jak doszło do jego powstania?
Pretekstem do założenia chóru był mój koncert dyplomowy kończący studia na Wydziale Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Miał to być tylko jeden koncert, jednak więzi, które połączyły wówczas chórzystów, i pasja do wspólnego muzykowania sprawiły, że chór istnieje już prawie 35 lat. Od tamtego czasu zespół ewoluował, przyjmując nowych członków i rozwijając swój repertuar.
Nie każdy akademicki projekt, a tym bardziej chór może przetrwać tak długi okres. W jaki sposób udaje Wam się kontynuować działalność przez tyle lat?
Sekretem naszej długowieczności jest radość współtworzenia muzyki, ale też to, co znaleźć można między nutami – przyjaźń i przyjemność ze wspólnego przebywania. Ważne też jest wsparcie władz naszego wydziału, dzięki któremu mamy możliwość realizowania naszych muzycznych marzeń. Regularnie organizujemy uczelniane koncerty z cyklu „Muzyka na Zarządzaniu”, na których przedstawiamy publiczności różnorodny repertuar w charakterystycznym dla nas stylu non serio.
Kto tworzy chór „Non Serio”? Czy w jego składzie są tylko studenci i wykładowcy z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, czy też mogą do niego wstąpić osoby z zewnątrz?
Nasz chór składa zarówno ze studentów, absolwentów i pracowników Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, jak i osób spoza uczelni. Jest wśród nas np. nauczycielka gry na gitarze, doktor nauk farmaceutycznych, prodziekan Wydziału Architektury, inżynier budownictwa, logopeda czy też informatyk. Trzydzieści zawodów, trzydzieści osobowości i jedna pasja.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać członkiem Waszego chóru?
Aby dołączyć do chóru, kandydaci muszą przejść przesłuchanie, podczas którego oceniane są ich umiejętności wokalne. Najważniejsze jest zaangażowanie, pasja do muzyki oraz gotowość do regularnych prób i występów.
Jak bardzo zmienił się skład chóru na przestrzeni ponad trzech dekad oraz ile osób do tej pory przewinęło przez jego skład?
Na przestrzeni 34 lat skład chóru wielokrotnie się zmieniał. Przez nasz zespół przewinęło się wiele osób. Niektóre śpiewają od samego początku, inne zaczynają swoją muzyczną przygodę. Doświadczenie osób dojrzałych i energia młodych potwierdza tezę, że muzyka łączy pokolenia.
Intrygująca jest nazwa chóru – „Non Serio”. Skąd ona się wzięła?
Nazwa „Non Serio” związana jest z początkiem istnienia chóru. To miał być zespół, który wykona tylko jeden koncert, więc nie warto było szukać poważniejszej nazwy. Z czasem zaczęła ona odzwierciedlać nasze podejście do muzyki – pełne pasji i radości tworzenia.
Wasz repertuar jest bardzo zróżnicowany i obejmuje wiele gatunków: od muzyki dawnej, przez współczesną, oratoryjną i musicalową, aż po ludową i rozrywkową. Skąd ta szeroka gama i czy czasem nie utrudnia Wam to pracy, a zwłaszcza przygotowań do występów, które z tego powodu na pewno wymagają więcej prób?
Różnorodność repertuaru wynika z naszej chęci eksplorowania różnych stylów muzycznych i wyzwań artystycznych. Daje nam to satysfakcję i umożliwia rozwijanie się w różnych kierunkach. Dzięki temu możemy też zadowolić różnorodne gusta naszej publiczności i zaskakiwać nowymi pomysłami.
W jakim repertuarze czujecie się najlepiej?
Są wykonawcy, którzy zakochują się w jednym gatunku muzycznym i dążą do perfekcji wykonawczej. Dla nas świat muzyki jest tak różnorodny, że pragniemy czerpać pełnymi garściami z jego bogactwa. Każdy rodzaj muzyki to nowa przygoda i nowe wyzwanie. Mogę więc powiedzieć, że najlepiej czujemy się w muzyce, którą aktualnie wykonujemy.
Chór „Non Serio” oprócz swoich występów współpracował również z różnymi znanymi artystami, Telewizją Polską, a nawet z Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną i Filharmonią Bałtycką. Jak doszło do tych kooperacji i jak je wspominacie? Które były najciekawsze i najprzyjemniejsze, a które najbardziej wymagające i najcięższe?
Nasza współpraca z różnymi artystami i instytucjami jest wynikiem wieloletniej pracy i budowania relacji w świecie muzyki. Każda z tych kooperacji była wyjątkowa na swój sposób. Ze szczególnym wzruszeniem wspominam koncerty „Nieszpory Polskie” i „Honor jest Wasz Solidarni” transmitowane przez Telewizją Polską, Requiem W. A. Mozarta i Galę operową z Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną. Najbardziej wymagające były występy z Filharmonią Bałtycką. Dużym wyzwaniem było też wykonanie „Pasji” Krzysztofa Pendereckiego.
Niebawem rozpoczynacie swoje tournée po Stanach Zjednoczonych. To na pewno jest dla was duże wyzwanie logistyczne. Jak sobie poradziliście organizacyjnie z tym wyjazdem i z czym mieliście najwięcej problemów?
Organizacja tournée po Stanach Zjednoczonych była dużym wyzwaniem, zwłaszcza pod względem logistyki i koordynacji. Dzięki zaangażowaniu wszystkich członków chóru oraz wsparciu naszych partnerów udało nam się rozwiązać większość problemów. Najwięcej trudności sprawiły nam kwestie związane z transportem i zakwaterowaniem, ale dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystko udało się pomyślnie zorganizować.
Gdzie będzie można Was usłyszeć?
Podczas naszego tournée po Stanach Zjednoczonych wystąpimy w Chicago, Stevens Point i w Nowym Jorku. Szczegółowy harmonogram koncertów można znaleźć na naszej stronie internetowej www.nonserio.pl oraz na profilach w mediach społecznościowych.
Jaki repertuar zaprezentujecie? Czego Polonia amerykańska może się spodziewać po Waszym występie?
Na koncertach w Stanach Zjednoczonych zaprezentujemy szeroki repertuar obejmujący utwory klasyczne, współczesne, a także polskie pieśni ludowe i rozrywkowe. Chcemy, aby nasza muzyka była zarówno hołdem dla polskiego dziedzictwa, jak i przyniosła radość oraz wzruszenie publiczności.
Rozmawiał Wojtek Maślanka
**********
Nowojorskie koncerty chóru „Non Serio”:
• środa, 10 lipca, godz. 11:00 rano
CCNS North Senior Center, 179 N 6th St, NY 11211
• czwartek, 11 lipca, godz. 7:00 wiecz.
Konsulat Generalny RP, 233 Madison Ave, Nowy Jork, NY 10016
• piątek, 12 lipca, oprawa i koncert po mszy św. godz. 11:00 rano i godz. 6:00 wiecz.
• niedziela 14 lipca, oprawa i koncert po mszy św. godz. 11:00 rano
kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika, 101 E 7th St, NY 10009
• sobota, 13 lipca, oprawa i koncert po mszy św. o godz. 7:00 wiecz.
kościół św. Stanisława Kostki, 607 Humboldt St, Brooklyn, NY 11222
Wstęp na koncerty jest bezpłatny.