New York
48°
Cloudy
6:11 am7:38 pm EDT
12mph
84%
29.99
FriSatSun
55°F
66°F
61°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Kultura
Społeczeństwo
Polonia

Nosimy w sobie polskie DNA

13.11.2022
Szkolne poczty sztandarowe dodały Mszy Dziedzictwa Polskiego patriotycznego charakteru / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński przewodniczył tegorocznej Mszy Dziedzictwa Polskiego. Towarzyszył mu bp Witold Mroziewski wraz z księżmi z Posługi Duszpasterskiej dla Polskich Imigrantów. Słowo powitalne wygłosił ordynariusz brooklyński bp Robert Brannan.

„Ta uroczysta Msza Dziedzictwa Polskiego jest wspaniałą okazją, aby podziękować Bogu za pontyfikat św. Jana Pawła II. Minęły już 44 lata od wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, a jakże nadal znamienne i aktualne są jego słowa: 'z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej’. My też jesteśmy w tego samego kraju i jesteśmy wierni tej tradycji i wierze” – mówił podczas nabożeństwa ks. Grzegorz Stasiak, koordynator Posługi Duszpasterskiej dla Polskich Imigrantów. Od kilku lat jest on odpowiedzialny za organizację Mszy Dziedzictwa Polskiego w konkatedrze św. Józefa na Brooklynie.

Tegorocznej Mszy Dziedzictwa Polskiego przewodniczył bp Piotr Turzyński (z prawej), towarzyszyli mu bp Witold Mroziewski ze służbą liturgiczną posługującą podczas nabożeństwa

W tym roku została odprawiona 16 października, przez co zbiegła się z 44. rocznicą pontyfikatu polskiego Ojca Świętego. Jego portret zdobił ołtarz, a podczas mszy był często przywoływany w patriotyczno-duchowym kontekście.

„Chcemy dziękować za naszego świętego brata, za jego wielkie myśli, słowa, czyny, ale chcemy też dzisiaj dziękować za Polskę, za to, że Pan Bóg dał nam to, że jesteśmy Polakami. A przecież bycie Polakiem to dla nas łaska, ale także zadanie” – zaznaczył bp Piotr Turzyński. Podkreślił też wpływ na naszą postawę wartości duchowych, takich jak męstwo, motywacja, kultura i oczywiście modlitwa. W tym kontekście wspominał też polskiego Ojca Świętego, którego słowa „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” stanowiły hasło przewodnie tegorocznej Mszy Dziedzictwa Polskiego.

W Mszy Dziedzictwa Polskiego wzięli udział księża z Posługi Duszpasterskiej dla Polskich Imigrantów oraz ordynariusz brooklyński bp Robert Brannan (pierwszy z prawej w pierwszym rzędzie) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

Biskup przywołał też znanych pisarzy i kompozytorów, jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Henryk Sienkiewicz, Fryderyk Chopin czy Stanisław Moniuszko, którzy podtrzymywali w Polakach odpowiednie wartości.

„Być Polakiem to pokazać, że to co duchowe ma znaczenie i sens, że to nas kształtuje i buduje. Być Polakiem to również męstwo” – wyliczał celebrans. Wspomniał również o Janie Karskim, rotmistrzu Witoldzie Pileckim, Ryszardzie Kuklińskim, podkreślając, że wszyscy oni ryzykowali własne życie, by być wiernym swoim ideałom.

„Pośród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata ocalających Żydów najwięcej jest Polaków. To mężne polskie serce broniło żydowskie dzieci. Tego nie wolno nam zapomnieć. Powinniśmy być dumni z naszej ojczyzny i historii” – zaznaczył Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Głównemu celebransowi Mszy Dziedzictwa Polskiego bp. Piotrowi Turzyńskiemu towarzyszyli księża z Posługi Duszpasterskiej dla Polskich Imigrantów / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

Na zakończenie kazania zwrócił uwagę na wartości płynące z miłosierdzia, a zwłaszcza na dostrzeganie ukrytego dobra, przywołując św. siostrę Faustynę oraz – po raz kolejny – św. Jana Pawła II. Papieża wskazywał także jako duchowego przewodnika Solidarności. Przypominał, że ten ruch społeczny opierał się również na wierze i modlitwie. Na zakończenie kazania bp Turzyński zaapelował o pielęgnowanie polskości i wartości z nią związanych oraz przekazywanie ich kolejnym pokoleniom: „To jest zadanie wychowania młodzieży i dzieci (…) byśmy nie zostawili Boga z boku, nie zostawili modlitwy i nie zostawili Polski”.

W Mszy Dziedzictwa Polskiego uczestniczyli przedstawiciele polskiego rządu oraz polonijnych organizacji. Na pierwszym planie od lewej: ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski, wicekonsul Stanisław Starnawski oraz prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorotą Andrką wraz z mężem

W Mszy Dziedzictwa Polskiego uczestniczyli przedstawiciele polskich władz oraz polonijnych organizacji. Wśród nich byli: ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski, wicekonsul Stanisław Starnawski, członkowie zarządu Centrum Polsko-Słowiańskiego, KPA, Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Nowym Jorku z prezesem Mieczysławem Pająkiem na czele oraz Centrali Polskich Szkół Dokształcających z prezes dr Dorotą Andraką, Rycerze Grobu Pańskiego oraz Liga Morska z Ozone Park. Patriotyczny charakter okolicznościowemu nabożeństwu nadawały poczty sztandarowe wystawione przez: parafię św. Macieja z Ridgewood, parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza z Brooklynu, myśliwych z koła łowieckiego Saint Hubert Hunting and Fishing Club z Maspeth, strażaków z parafii św. Franciszki de Chantal na Brooklynie oraz polskie szkoły dokształcające.

Polskie szkoły dokształcające były reprezentowane przez poczty sztandarowe / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner