New York
75°
Mostly Cloudy
5:46 am8:18 pm EDT
4mph
84%
30.06
FriSatSun
86°F
86°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Nowe odkrycie usprawni przeszczepy płuc

25.04.2023

Wystarczy zmienić temperaturę przechowywania pobranych od dawcy płuc, aby wytrzymały poza organizmem cztery razy dłużej – wskazuje najnowsze badanie kliniczne. To może być przełom w dostępności tego narządu – uważają naukowcy.

Eksperci z kanadyjskiego University Health Network w badaniu z udziałem 70 pacjentów zauważyli, że zmiana temperatury przechowywania pobranych do przeszczepu płuc z 4 do 10 st. C pozwala nawet czterokrotnie wydłużyć czas ich przydatności.

„Kliniczne znaczenie tego badania jest ogromne” – mówi dr Marcelo Cypel, główny autor publikacji, która ukazała się w piśmie „New England Journal of Medicine Evidence” (https://evidence.nejm.org/doi/10.1056/EVIDoa2300008).

„To zmiana paradygmantu transplantologii płuc. Nie mam wątpliwości, że nowa metoda stanie się standardem w przechowywaniu płuc już w niedalekiej przyszłości” – dodaje.

Dzisiaj dostęp do tego organu jest ograniczony m.in. ze względu właśnie na ograniczony czas jego przechowywania. Jego wydłużenie pozwala po pierwsze na transport narządów na większą odległość i dotarcie z nimi do większej liczby pacjentów.

„W transplantologii nadal widzimy krytyczne niedobory narządów i ludzie umierają wpisani na listę osób oczekujących. Po prostu brakuje płuc do przeszczepów” – podkreśla dr Cypel.

“To ogromne osiągnięcie, widzieć jak nasze odkrycie zaczyna mieć realny wpływ na ludzi oraz, że w naszym centrum możemy przeprowadzać więcej operacji z doskonałymi wynikami” – mówi.

Wydłużenie czasu życia narządu poza organizmem ma jeszcze inne, kluczowe zalety.

Wiele transplantacji będzie można zaplanować wcześniej, zamiast wykonywać je pod presją czasu, a to, według specjalistów przełoży się na lepsze rezultaty.

Po drugie transplantolodzy będą mieli więcej czasu na jak najlepsze dopasowanie organu do pacjenta pod względem immunologicznym, a to oznacza mniejsze ryzyko odrzucenia.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner