New York
63°
Fog
6:45 am6:50 pm EDT
17mph
94%
30
MonTueWed
63°F
63°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Nowe sondaże poparcia dla partii politycznych CBOS oraz IBRiS

17.07.2023

W lipcu PiS mógłby liczyć na 33,2 proc. poparcie, a KO – na 28,3 proc. – wynika z sondażu IBRiS dla „Wydarzeń” Polsatu. Według lipcowego sondażu CBOS PiS mógłby liczyć na 29 proc. poparcie osób zamierzających uczestniczyć w wyborach, a Koalicja Obywatelska na 28 proc.

W poniedziałek opublikowano wyniki dwóch sondaży poparcia dla partii politycznych, przeprowadzonych przez CBOS oraz IBRiS (na zlecenie „Wydarzeń” Polsatu).

29 proc. badanych przez CBOS wskazało, że oddałoby głos na PiS – to o 4 pkt proc. mniej, niż w poprzednim miesiącu.

28 proc. zadeklarowało głosowanie na KO – to o 1 pkt proc. więcej niż w czerwcu. Na kolejnych miejscach znalazły się: Konfederacja z wynikiem 9 proc. (+1 pkt proc.), Trzecia Droga z wynikiem 6 proc. (+1 pkt proc. względem czerwca) oraz Lewica z wynikiem 5 proc. (tyle samo, ile w poprzednim miesiącu).

1 proc. badanych wskazało na Agrounię, kolejny 1 proc. – na inne ugrupowanie.

18 proc. badanych zadeklarowało, że nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje, a 4 proc. badanych odmówiło odpowiedzi.

Jak podkreśla w komunikacie CBOS, wszystkie zmiany odnotowane od ostatniego miesiąca są nieistotne statystycznie.

Chęć udziału w wyborach parlamentarnych wyraża 79 proc. badanych. 9 proc. nie poszłoby na wybory, natomiast 12 proc. badanych było niezdecydowanych.

Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 3-16 lipca ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie 1004 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy z wylosowanych respondentów mógł wybrać między wywiadem CAPI (wywiad bezpośredni z udziałem ankietera, 63,2 proc. wywiadów), CATI (wywiad telefoniczny, 21,6 proc. wywiadów) i CAWI (wywiadu przez internet, 15,2 proc. wywiadów).

W poniedziałek na portalu interia.pl opublikowano również wyniki sondażu IBRiS dla „Wydarzeń”. Z tego badania wynika, że gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, PiS mógłby liczyć na 33,2 proc. głosów (spadek o 0,3 pkt proc. względem czerwcowego sondażu), a KO – na 28,3 proc. (brak zmian względem czerwca). Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja z wynikiem 15,2 proc. (+3,5 pkt proc.).

Kolejne miejsce zajęłaby według IBRiS Trzecia Droga z wynikiem 11,1 proc. (+0,5 pkt proc. względem poprzedniego badania), a następne – Lewica z wynikiem 8,1 proc. – to spadek o 1,6 pkt. proc. względem czerwca. Według sondażu, 4,1 proc. Polaków ujętych w badaniu wciąż nie wie, na kogo oddać swój głos.

Chęć udziału w wyborach parlamentarnych wyraziło 51,3 proc. ankietowanych: 41 proc. zdeklarowało, że na pewno uda się do urn wyborczych, a 10,3 proc., że „raczej tak”. Natomiast 15,4 proc. badanych „raczej nie” weźmie udziału w wyborach, a 27,1 proc. „zdecydowanie nie”; 6,2 proc. wciąż się waha.

Badanie IBRiS dla „Wydarzeń” zostało przeprowadzono w dniach 13-14 lipca metodą CATI na grupie 998 pełnoletnich obywateli RP zamieszkałych na terenie całego kraju.(PAP)

mml/ par/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY