New York
43°
Clear
7:03 am4:28 pm EST
4mph
45%
30.2
MonTueWed
48°F
55°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Nowy Jork ograniczy liczbę miejsc, do których wejdziemy z bronią

30.06.2022

Nowy Jork zabroni ludziom wnoszenia do wielu miejsc broni palnej, chyba że właściciel postawi znak mówiący, że broń jest mile widziana.

Gubernator Kathy Hochul zapowiedziała, że legislatura Nowego Jorku zgodziła się co do ogólnego zarysu ustawy o kontroli broni. Ma ona zostać uchwalona jeszcze dziś, zaledwie kilka dni po tym, jak Sąd Najwyższy unieważnił stanowe prawo dotyczące pozwoleń na broń.

Dzięki orzeczeniu sądu, mieszkańcy Nowego Jorku po raz pierwszy od ponad wieku będą mogli uzyskać pozwolenie na noszenie broni poza domem. Wcześniej było to bardzo trudne, chyba że pracowało się w organach ścigania lub ochronie.

Hochul podkreśliła jednak, że chce chronić prawa właścicieli biznesów i nieruchomości, którzy nie życzą sobie, by na ich terenie pojawiała się broń palna.

Firmy, które nie mają z tym problemu, będą zobowiązane do umieszczenia specjalnego znaku, mówiącego, że w danym budynku, broń nie jest zabroniona.

Stan uchwali również nowe wymagania w kwestii uzyskania pozwolenia na broń, w tym obowiązek przejścia 15-godzinnego szkolenia. Zmienią się także zasady przechowywania broni w domach i pojazdach.

W mieście znajdą się również tzw. „wrażliwe miejsca”, w których obywatele będą mieli całkowity zakaz wnoszenia broni. Chodzi przede wszystkim o budynki rządowe, szpitale, szkoły i transport publiczny.

Nowy Jork może być pierwszym stanem, który wprowadzi takie regulacje. Podjęcie podobnych kroków rozważa również Kalifornia.

Hochul podkreśliła także, że trwają prace nad przepisami, które uniemożliwiłyby uzyskanie pozwolenia na broń osobom, które mają przeszłość kryminalną.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY