New York
52°
Sunny
6:04 am7:44 pm EDT
10mph
45%
30.02
WedThuFri
68°F
55°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Nowy Jork pozywa „lichwiarskie firmy”. Miały żerować na małych przedsiębiorcach

06.03.2024

Prokurator Generalna stanu Nowy Jork pozywa ponad 40 firm i osób fizycznych w związku z podejrzeniem wykorzystywania małych firm poprzez udzielaniem im wysokooprocentowanych, oszukańczych pożyczek.

Biuro Letitii James złożyło pozew w Sądzie Najwyższym w Albany. W skardze oskarża się Yellowstone Capital i Delta Bridge Funding oraz spółki zależne i osoby zaangażowane w proceder, o ukrywanie lichwiarskich pożyczek w zaliczkach gotówkowych dla sprzedawców, które zapewniają firmom płynność finansową w zamian za udział w przyszłych zyskach.

Instrumenty typu MCA (Merchant Cash Advance) zyskały bardzo dużą popularność wśród małych firm, które nie są w stanie pozyskać tradycyjnych kredytów obrotowych.

Według biura prokurator generalnej – pożyczkodawcy dostarczali małym firmom umowy, w których transakcję opisywano jako zakup części przyszłych zysków przedsiębiorstwa. Umowy zawierały elastyczne i otwarte warunki płatności.

Po podpisaniu umowy rozpoczynał się okres spłaty pożyczki, kiedy pożyczkodawcy pobierali codziennie część utargu. W rzeczywistości spłata nie kończyła się na uregulowaniu zobowiązań, prowizji etc. Firmy stosowały „liczne nieuczciwe sposoby”, w których efekcie pożyczkobiorcy nie byli w stanie spłacić pożyczki, przez cały czas oddając część utargu.

W pozwie stwierdzono, że produkty finansowe oferowane małym firmom były w rzeczywistości pożyczkami, których oprocentowanie sięgało 820 proc. rocznie.

„Yellowstone Capital, Delta Bridge i inne firmy udawały, że oferują pomocną dłoń, ale zamiast tego udzielały tylko nielegalnych, bardzo wysoko oprocentowanych pożyczek” – powiedziała w oświadczeniu prokurator generalna Letitia James. „Wielu właścicieli małych firm walczyło o byt z powodu skandalicznych pożyczek udzielonych przez Yellowstone Capital i innych drapieżnych pożyczkodawców” – dodała.

Red. JŁ

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner