New York
46°
Light Rain
6:39 am5:39 pm EST
5mph
80%
29.5
SatSunMon
41°F
41°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork
Ameryka

Nowy Jork pozywa Starbucks za sabotowanie związków zawodowych

05.09.2022

Nowy Jork złożył w piątek pozew przeciwko Starbucksowi, Miasto zarzuca korporacji niesłuszne zwolnienie swojego baristy, organizatora związków zawodowych – podaje Business Insider.

Departament Ochrony Konsumentów i Pracowników w Nowym Jorku (DCWP) twierdzi, że Starbucks naruszył prawo, kiedy 5 lipca zwolnił wieloletniego baristę Austina Locke’a z lokalu w Queens. Rozwiązanie stosunku pracy miało miejsce zaledwie na miesiąc po tym, jak obsługa lokalu zagłosowała za przystąpieniem do związku zawodowego.

W ramach pozwu DCWP opowiada się za przywróceniem Locke’a do pracy, a także o kary cywilne, zadośćuczynienie i zaległe wynagrodzenie.

Zgodnie z pozwem Locke został poinformowany, że został zwolniony za niewypełnienie kwestionariusza COVID-19, administrowanego przez firmę, oraz za złożenie fałszywej skargi wobec przełożonego, który miał rzekomo „nawiązać z nim niechciany kontakt fizyczny”.

W piątkowym oświadczeniu komisarz DCWP Vilda Vera Mayuga powiedziała, że departament „jest gotowy do walki o godność i szacunek, na które wszyscy pracownicy zasługują u swoich pracodawców”.

W czerwcu Narodowa Rada Stosunków Pracy oskarżyła Starbucks o stosowanie „nielegalnej taktyki”, w tym rzekomego zwolnienia kilku działaczy związkowych w celu powstrzymania ruchu pracowniczego.

Dyrektor generalny Starbucks, Howard Schultz, wcześniej wielokrotnie wypowiadał się krytycznie na temat ewentualnego uzwiązkowienia firmy.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY