New York
57°
Cloudy
6:31 am5:45 pm EST
10mph
79%
29.56
ThuFriSat
45°F
46°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

„NYPD jak Ku Klux Klan”. Pro-palestyńscy demonstranci bezlitośnie zbesztali stróżów prawa [VIDEO]

03.02.2024

Po serii aresztowań na Uniwersytecie Columbia w piątkowe popołudnie funkcjonariusze NYPD zostali obrzuceni obelgami przez pro-palestyńskich demonstrantów. Protestujący porównali nowojorskich policjantów do Ku Klux Klanu, jednocześnie zrównując ich z Siłami Obrony Izraela.

Pro-palestyńscy demonstranci po raz kolejny skutecznie umówili się na protest w mediach społecznościowych. Tym razem protestujący zebrali się przy 116 ulicy i Broadwayu o godz. 15:00 w ubiegły piątek „w solidarności z palestyńskimi organizatorami i pro-palestyńskimi demonstrantami zaatakowanymi skunk sprayem ” na kampusie 19 stycznia.

Protestujący na Uniwersytecie Columbia zostali spryskali „cuchnącą substancją chemiczną” z powodu wystąpień, które sama uczelnia nazwała „poważnymi przestępstwami, prawdopodobnie przestępstwami z nienawiści”. Dochodzenie w tej sprawie jest w toku.

Tymczasem pierwszy osąd wydali już kolejni pro-palestyńscy demonstranci, którzy zebrali się przy 116. i Broadwayu w zeszły piątek. „NYPD, KKK. IDF, oni wszyscy są tacy sami” – skandowali.

Skrót „KKK” odnosi się do Ku Klux Klanu – organizacji białych supremacjonistów znanej z ataków przede wszystkim na Afroamerykanów, ale także Żydów i sporadycznie katolików.

To ponoć nie pierwszy raz, kiedy pro-palestyńscy demonstranci okrzykują tak nowojorską policję. Według medialnych doniesień, mieli to robić już podczas poprzedni zgromadzeń.

Powodem trwających nieprzerwanie demonstracji pro-palestyńskich w Nowym Jorku i innych miastach na całym świecie jest nowy, zbrojny konflikt izraelsko-palestyński, który rozpoczął się 7 października 2023 roku od ataku zbrojnego ramienia palestyńskiej partii Hamas na kibuce (osady) przy granice ze Strefą Gazy. W ataku zginęło ok. 1000 osób.

W odwecie Izrael rozpoczął krwawą operację wojskową w Strefie. Do tej pory zginęło tam 27 000 Palestyńczyków, głównie cywilów, a kolejne 66 000 zostało rannych. Operacja lądowa i lotnicza w Gazie doprowadziła także do wewnętrznej migracji w tej maleńkiej, nadmorskiej enklawie Autonomii Palestyńskiej, w wyniku czego z domów zostało wypędzone 85% ok. 2-milionowej populacji. Szacuje się ponadto, że ok. jedna czwarta Palestyńczyków w Strefie Gazy cierpi głód.

Red. JŁ

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY